Eurabota - работа в Европе
Статьи

Рівень життя в Туреччині


Туреччина – це велика країна з більш ніж 80-мільйонним населенням, розташована на межі Європи й Азії. Переважна більшість місцевих жителів (99%) є мусульманами. Турецька держава має багату історію, культуру і традиції, переважно комфортний клімат і красиву природу. Імміграція і життя в Туреччині для українців та інших іноземців сьогодні більш приваблива навіть у порівнянні з деякими державами – членами Євросоюзу.

життя в Туреччині

Протягом останнього десятиліття економіка Туреччини інтенсивно розвивається, і, відповідно, зростає рівень життя. Проте політична напруженість всередині країни і військові дії недалеко від кордонів дещо стримують благополуччя держави. Про ціни та вартість проживання, податки, працевлаштування, зарплати, вищу освіту, медицину, плюси і мінуси життя в Туреччині в 2018 році поговоримо далі.

ЗМІСТ

 1. Плюси і мінуси життя в Туреччині
 2. Ціни і вартість життя в Туреччині
 3. Податки в Туреччині
 4. Робота і зарплати в Туреччині
 5. Вища освіта в Туреччині
 6. Медицина в Туреччині

Плюси і мінуси життя в Туреччині

Громадяни пострадянського простору найчастіше відвідують Туреччину з туристичною метою або для нетривалого працевлаштування в сфері роздрібної торгівлі або на одному з численних курортів. Багато хто приїжджає для навчання в турецьких вишах і заняття підприємницькою діяльністю. Але далеко не кожен російськомовний іноземець планує отримати посвідку на проживання в Туреччині і залишитися тут назавжди. Виділимо позитивні і негативні сторони проживання на турецькій території.

Плюси життя в Туреччині

 • У Туреччині сприятливий для життя клімат, безліч розкішних курортів, старовинна архітектура, цікава культура і смачна кухня.
 • Велика і різноманітна економіка дозволяє вести прибутковий бізнес у Туреччині та забезпечує робочими місцями як місцевих жителів, так і трудових мігрантів.
 • Більшість турків доброзичливі та позитивні люди.
 • Відносно низька вартість життя, особливо в порівнянні з розвиненими європейськими країнами.
 • Хороший сервіс як у шикарних готелях, так і в звичайних торгових точках.

Мінуси життя в Туреччині

 • У Туреччині складна військово-політична ситуація і високий ризик терористичних атак.
 • Величезний приплив мігрантів в останні роки робить істотний тиск на ринок праці та систему соціального забезпечення Туреччини. Наприклад, згідно зі статистичними даними, опублікованими Управлінням з питань імміграції турецького МВС, тільки кількість сирійських мігрантів сьогодні перевищує 3,2 мільйона осіб.
 • Високі податки.
 • Присутні бюрократія і корупція в правовій системі й притісняється свобода слова.
 • Нестабільність національної валюти (ліри).

Ціни і вартість життя в Туреччині

Найдорожчі міста для життя в Туреччині – це столиця Анкара і найбільший населений пункт країни Стамбул. Крім того, великі витрати на проживання зафіксовані в курортних зонах – Ізмірі й Анталії. До більш доступних для життя в Туреччині міст відносять Бурсу і Адану.

Важливо. Без урахування оренди нерухомості витрати на проживання в Туреччині для однієї людини становлять близько 500 євро на місяць. У такому місті, як Стамбул, знадобиться близько 700 євро.

ціни в Туреччині

Оренда однокімнатної квартири в Туреччині в центральній частині міста обійдеться приблизно в 1350 лір на місяць (190 євро), а у віддалених районах близько 810 лір (115 євро). Ціна одного квадратного метра нерухомості в центрі – 6 090 лев (870 євро), а за містом 3 080 (440 євро).

Ціни в Туреччині в 2018 році

 • Хліб (500 г) – 2,04
 • Молоко (0,6 літра) – 3,32
 • Яйця (12 шт.) – 7,66
 • Куряча грудка (1 кг) – 15,29
 • Картопля (1 кг) – 2,94
 • Турецький сир (1 кг) – 24,21
 • Банани (1 кг) – 7,91
 • Яблука (1 кг) – 4,03
 • Бензин (1 літр) – 5,92
 • Таксі (1 км) – 2,60
 • Проїзд в громадському транспорті – 2,65
 • Проїзний квиток на місяць – 200
 • Комунальні послуги (85 кв. м) – 310,3  на місяць
 • Мобільний зв’язок (хвилина) – 0,66
 • Інтернет – 78,03  на місяць

Примітка. Ціни вказані в місцевій валюті – турецьких лірах. Курс однієї ліри станом на серпень 2018 року дорівнює 0,16 американського долара і 0,14 євро. 1 євро = 7 лір.

Ставки податків в Туреччині в 2018 році

Корпоративний податок – 20% (в сфері фінансових послуг – 22%).

Податок на дивіденди – 15%.

ПДВ – 1, 8 і 18% (залежить від виду діяльності).

Роялті – 20%.

Податок на нерухомість – від 0,1 до 0,6%.

Соціальне страхування – 20,5% (загальна ставка для роботодавця і працівника).

Податок на прибуток:

 • Річний дохід до 14 800 лір – 15%
 • Річний дохід від 14 800 до 34 000 лір – базовий податок 2220 лір, плюс ставка 20%
 • Річний дохід від 34 000 до 120 000 лір – базовий податок 6060 лір, плюс ставка 27%
 • Річний дохід понад 120 000 лір – базовий податок 29 280 лір, плюс ставка 35%

Робота і зарплата в Туреччині

Незважаючи на складну економічну та політичну обстановку, деякі сектори промисловості й сфери послуг Туреччині, як і раніше, потребують фахівців з-за кордону. Наприклад, це стосується будівельної галузі, інформаційних технологій і туризму. Багато іноземців із країн СНД, включаючи українців, знаходять гідну роботу в Туреччині з високими окладами навіть з урахуванням безробіття в країні на рівні 10-11%.

Одна з головних вимог до зарубіжних претендентів полягає в оформленні робочої візи до Туреччини. На жаль, дуже часто трудові мігранти користуються безвізовим режимом, який дозволяє законно перебувати на турецькій території в туристичних цілях до двох місяців поспіль, для нелегальної роботи в Стамбулі або інших містах. Робити цього категорично не рекомендується. Обов’язково оформляйте дозвіл на працевлаштування і робочу візу.

За офіційними даними турецького Міністерства праці та соціального захисту, до сплати податків офіційна мінімальна зарплата в Туреччині в 2018 році становить 2029,5 лір на місяць, що еквівалентно 290 євро. Середні показники по країні сьогодні перевищують 1000 євро, а після податкових відрахувань – близько 750 євро. Найбільше в Туреччині заробляють працівники сфери страхування, фінансів, інформації та зв’язку – в середньому 1250-1350 євро на місяць.

Вища освіта в Туреччині

Сьогодні у вищих навчальних закладах Туреччини навчається не менше 50 тисяч студентів з-за кордону. В престижний рейтинг QS World University Rankings 2018 входять 11 турецьких вишів. Найвідомішими вважаються університети Бількент і Сабанчи, а також Босфорський університет, який підтримує тісні зв’язки з американською системою вищої освіти.

освіта в Туреччині

Усього в Туреччині функціонує близько 200 вищих навчальних закладів, переважно державної форми власності. Багато програм представлені не тільки турецькою, а й англійською мовою. Вартість навчання в університетах Туреччини залежить від типу навчального закладу, спеціальності та мови викладання, але в середньому сума коливається від 400 до 1500 доларів на рік.

Медицина в Туреччині

У Туреччині побудована досить складна система охорони здоров’я. Право громадян на медичну допомогу закріплено в статті 60 турецькою Конституцією. Держава забезпечує доступ людей до медико-санітарної та профілактичної допомоги, а також здійснює будівництво і експлуатацію державних лікарень, контролює приватні клініки, регулює ціни на медичні препарати тощо.

Система соціального забезпечення Туреччини містить три організації:

 1. Установа соціального страхування (SGK)
 2. Установа соціального забезпечення для самозайнятих (Bag-Kur)
 3. Пенсійний фонд для державних службовців (Emekli Sandigi)

Більшість сучасних лікарень із хорошим обладнанням та лікарями високої кваліфікації зосереджені у великих турецьких містах, зокрема в Стамбулі й Анкарі. У сільській місцевості медицина знаходиться на низькому рівні. Витрати на охорону здоров’я становлять лише 3-5% від загального обсягу ВВП Туреччини. Державні лікарні на 83% фінансуються за рахунок асигнувань уряду.

На закінчення відзначимо, що середня тривалість життя в Туреччині в 2018 році становить 75 років, при цьому жінки живуть близько 77,5 року, а чоловіки 72,7.