Eurabota - работа в Европе
Статьи

Як подати документи на Карту поляка в консульство


Ось уже кілька років будь-який громадянин СНД може брати участь у програмі «Карта поляка». Всупереч деяким думкам цей документ не надає громадянства жодної держави ЄС. Перелік нецивільних прав, якими наділяє Карта, дуже широкий і може зацікавити багатьох українців.

Тож з’ясуймо, як подати документи на Карту поляка українцям і що потрібно для цього.як подати документи на Карту поляка українцям

Зі статті ви дізнаєтесь:

Можливості для власника

Володіння Картою поляка відкриє для громадянина України такі можливості:

 1. Пільгове, часто безкоштовне отримання візових документів на річний термін. Віза надається на в’їзд до Польщі, але згідно з відповідним договором автоматично поширюється на всі країни Шенгену.
 2. Можливість пільгового, часто безкоштовного навчання в Польщі.
 3. Безкоштовне медобслуговування. Поширюється тільки на польській території.
 4. Ведення в Польщі власного бізнесу. При цьому права власника Карти поляка прирівняні до прав громадянина.
 5. Знижка на проїзд в громадському транспорті.

Мабуть, два головні позитивні права, якими наділяє Карта поляка, – це:

 • дозвіл на працевлаштування;
 • спрощення процесу отримання ПМП (постійне місце проживання).

Є й менш значні можливості, такі як безкоштовне відвідування музеїв, вистав тощо.

Загалом інститут Карти відкриває величезні перспективи, але треба буде довести польські корені. Підійдуть також польські корені батьків, дідів-бабусь і навіть прабабусь (прадідусів).

Отримати Карту поляка не так складно, як може здатися спочатку. Головне – дотримуватися нашої інструкції. Існує навіть варіант отримання карти без документів. Розглянемо детально всі аспекти, які відкриває Карта поляка, список документів для її отримання та інші підводні камені.

Ким і де видається

Отримують документ у консульстві, попередньо записавшись на співбесіду. До цього заходу повинні бути зібрані нижченаведені документи для отримання Карти поляка.

Співбесіда фото

Дуже важливо розуміти, що всі розмови з претендентом вестимуться виключно польською мовою! Починаючи із запису в консульство, у т. ч. телефоном, і закінчуючи безпосередньо самою співбесідою – все буде відбуватися державною мовою.

Ніхто не зажадає від здобувача наукового пізнання мови. Однак на простому, побутовому рівні необхідно вміти підтримувати розмову й осмислено відповідати на поставлені запитання.

Частими є випадки, коли консул задовольнявся явно вираженим бажанням українця вивчити мову, але подібні рішення суб’єктивні та не регулюються законодавчо. Тому сподіватися на них не варто.

Основні питання на Карту поляка будуть пов’язані з особистістю здобувача і його рідних, з його планами. Обов’язково частина розмови присвячується культурним, історичним і ціннісним аспектам польської життя. Найчастіше цікавляться видатними особистостями (історичними та сучасниками), важливими датами, символами, подіями, політичним устроєм, географією.

Перед тим, як зустрінеться з консулом рекомендується пройти наш тест на Карту поляка.

Після співбесіди консул приймає рішення про видачу Карти поляка або відмову. На це може знадобитися кілька днів (часто документи-підстави відправляються до Польщі на експертизу). У будь-якому разі здобувач буде сповіщений про прийняте рішення за залишеними контактами.

Отримують Карту в тому ж консульстві. Ніяких зборів при цьому не стягується – документ абсолютно безкоштовний.

Термін дії Карти поляка – 10 років для дорослого або до досягнення 19 років дитини. За три місяці до закінчення документ можна продовжити.

Основними причинами відмови є помилкові дані або фальшиві документи.

Можуть виникнути проблеми з родичами, репатрійованими в період 1944-1957 рр.

Законодавство дозволяє консулу відмовити й без явних підстав, при цьому не пояснюючи причин. Тому дуже важливо підібрати правильний стиль спілкування із цим чиновником.

Якщо здобувач уже перебуває на території Польщі, подати заяву на Карту поляка (або її продовження) можна в найближчому воєводстві. В іншому технологія запиту збігається.

З чого почати

Найперше, що потрібно зробити – «знайти в собі поляка». Тобто відшукати польські корені. Якщо є документи для Карти поляка в Польщі, що підтверджують національність самого здобувача, – прекрасно, далі шукати нічого не треба.

В іншому разі підставою для визначення польських коренів можуть бути:
 • польська національність або громадянство (в т. ч. втрачене на цей момент) як мінімум одного з батьків;
 • польські бабуся чи дідусь – на тих же підставах, що і батьки;
 • прабабусі або прадідусі – у цьому разі потрібне підтвердження на двох родичів.

Необхідні документи на Карту поляка, що підтверджують польські корені

Підтвердженням належності родичів або здобувача до поляків можуть бути такі документи:

 1. Запис про національність у Свідоцтві про народження. Для цього підійдуть документи часів СРСР, оскільки пізніше ця графа може бути відсутньою.
 2. Виписки з:

2.1. міських архівів;

2.2. актових книг (реєстрація цивільних станів);

2.3. костельних книг (народження, одруження тощо);

3.4. судових актів про ув’язнення (депортації, реабілітації) на (з) території Республіки;

2.5. архівів про участь у виборах у польські органи влади.

 1. Про закінчення польського навчального закладу.

З грудня 2017 року більше не приймаються документи про польське громадянство предків згідно з редакцією poz. 2282 Закону про Карту поляка.

 1. Виписка, видана відповідно до положень Закону про репатріацію.

Необхідно знати, що хрещення в костелі, зроблене за католицьким обрядом, яке до недавнього часу було підставою, сьогодні нею більше не є!

Підставою також може служити документ від громадської організації, яка діє на території Польщі або України, що підтверджує внесок здобувача в розвиток польської мови, культури або допомогу польській меншості України. Подібні діяння враховуються, якщо відбувалися протягом не менше 3 років.

Дізнатися про те, як отримати Карту поляка без польських коренів, можна тут.

Особливості отримання Карти дітьми

Карта поляка фото

Дитина має право на Карту поляка, якщо аналогічний документ уже є в її батьків. Досить наявності Карти в одного з них, однак в цьому разі другий повинен надати письмову згоду.

Від дітей молодше 16 років не вимагається особиста присутність на співбесіді – усіма питаннями займається один із батьків. Після досягнення шістнадцятиріччя особиста присутність і співбесіда польською обов’язкові.

Детальніше про отримання Карти поляка для дітей читайте в іншому нашому матеріалі.

Які документи потрібні для карти поляка

Отже, вам вдалося знайти перелік документів для Карти поляка, що підтверджують польське походження (якщо не вдалося – не варто засмучуватися, нижче буде розглянуто, що робити в цьому разі). Необхідно надати такі документи на карту поляка в консульство:

 1. Wniosek. Це польська назва заяви-анкети.
 2. Документ-підстава. У вигляді виписок, довідок, факсиміле тощо. Якщо є оригінал, надається копія, але й початковий документ повинен бути представлений.
 3. Паспорти. Ідеться про громадянський та іноземний документи здобувача. Так само в пакет вкладаються копії, але надаються й оригінали.
 4. Фото (вимоги до фото як на візу). За правилами воно повинно бути вклеєне на останню сторінку заяви.

Варто взяти з собою на співбесіду кілька чистих бланків заяви та фотографій, щоб можна було оперативно виправити можливі помилки!

Правила заповнення анкети

Консул, як правило, детально розповідає про правила заповнення анкети, але є ряд моментів, які необхідно знати наперед:
 • Всі пункти заповнюються польською, за винятком ПІБ – вони повинні бути вписані так само, як і в закордонному паспорті. У новому бланку є можливість написання ПІБ і польською, але це залишається на розсуд здобувача.
 • Кожна клітина анкети містить тільки одну букву, цифру або символ – вони повинні бути чітко прописані та добре читатися.
 • Прізвище завжди пишеться першим, ім’я (у т. ч. і по батькові) йдуть слідом.
 • ПІБ родичів повинні збігатися з написанням у наданих документах.
 • Підпис не має виходити за межі відведеного йому поля.

Тут можете скачати wniosek на Карту Поляка: бланк і приклад заповнення.

Хочете знати, про що йдеться в новому Законі «Про Карту поляка»? Тут розписані зміни 2017 року, які стосуються власників пластикових карт.

Підтвердження без документів

Відсутність документів частіше означає просту нездатність їх відшукати. Далеко не в кожного є можливість перелопачувати архіви польських міст або костелів. Для цього існують спеціальні фірми-пошуковики. Так, їхні послуги платні, але вони професіонали і точно знають, де і що потрібно для Карти поляка: документи і довідки.

Якщо ж список документів знайти не вдалося, можна піти двома шляхами:

 1. По-перше, згадати про Карту поляка на підставі трирічної роботи на благо мови, культури або допомоги меншин. Якщо ще не допомагали, можливо, саме час почати?
 2. По-друге, є фірми, що пропонують послугу «псевдородоводу». Вартість чимала – близько 3000 євро, а за цією туманним формулюванням стоїть звичайнісінька фальсифікація документів. Ідучи на такий крок, потрібно розуміти, що порушується закон. Виявлення підроблення може стати причиною відмови у видачі Карти поляка, а в разі її наявності – причиною депортації з країни із забороною в’їзду надалі.

Карта поляка – цікавий інструмент для подальшої адаптації в ЄС.

Отримати Карту поляка для українців досить просто, головне – не робити помилок і знати, які документи потрібні для отримання Карти поляка. Багато хто побоюється паперової тяганини та вважає цю процедуру дуже складною. Це не зовсім так!

Можливо, таких людей заспокоїть те, що непрямою метою введення Карти було збільшення потоку близьких культурно-трудових мігрантів у Польщі. Тому, якщо стоїть завдання працевлаштуватися, Карта поляка – ідеальний варіант для українця!

Якщо у вас залишилися питання з теми «Які документи потрібні на Карту поляка» – задайте їх у блоці коментарів або запитайте у нашого консультанта. Це швидко і безкоштовно!