Eurabota - работа в Европе
Статьи

Вища освіта й університети Китаю


Стрімкий розвиток китайської економіки протягом останніх десятиліть став можливим у тому числі завдяки ефективній системі вищої освіти, проведенню глобальних наукових досліджень, впровадженню нових технологій та інновацій. Університети Китаю незмінно посідають високі позиції у відомих міжнародних рейтингах і користуються безперечним авторитетом як в азіатському регіоні, так і у світі.Вища освіта в Китаї

Вища освіта в Китаї для українців та інших іноземців дасть змогу не тільки отримати якісні знання та престижний диплом, а й познайомитися з культурою та історією цієї давньої держави, підвищить шанси на працевлаштування в китайських компаніях і полегшить процес створення власного бізнесу в Китаї. Крім того, вартість життя і плата за навчання в китайських вузахсуттєво нижчі, ніж у більшості західних країн.

ЗМІСТ

  1. Вища освіта в Китаї
  2. Як вступити до вишу Китаю
  3. Кращі університети Китаю

Вища освіта в Китаї

Система вищої освіти Китаю вважається найбільшою в світі. За інформацією місцевого Міністерства освіти, у 2017 році в країні налічувалося 2880 вищих навчальних закладів, у яких навчалося близько 37 мільйонів студентів. Китай підписав угоди про визнання наукових ступенів з 47 державами й регіонами, а загалом співпраця в освітній сфері здійснюється з 188 країнами планети.

За кордоном навчаються понад півмільйона китайських громадян, що є наймасштабнішим представництвом у світі. Безпосередньо університети Китаю сьогодні відвідують 442 тисячі іноземних студентів з 205 країн. У планах місцевого уряду до 2020 року збільшити цю цифру до 500 тисяч. В авторитетному міжнародному рейтингу QS World University Rankings 2018 представлені 39 китайських вишів, 6 із яких знаходяться в першій сотні. Найвищу позицію займає Університет Цінхуа – 25-те місце.

Сьогодні уряд Китаю приділяє надзвичайну увагу системі вищої освіти. З кожним роком збільшується фінансування, будується інфраструктура і створюються комфортні умови для студентів. Проте багато експертів стверджують, що якість програм навчання в деяких вишах не відповідає потребам міжнародного ринку праці. Тобто багатьом випускникам вкрай важко знайти роботу за межами країни.

У розпорядженні іноземних студентів, які бажають вступити в китайський університет, величезний вибір навчальних закладів і програм навчання, у тому числі англійською мовою, які добре котируються за кордоном. Система вищої освіти Китаю складається з державних і приватних університетів, незалежних інститутів і професійних коледжів. Навчальний рік зазвичай ділиться на два семестри тривалістю 20 тижнів кожен.

Як вступити до вишу Китаю

Конкуренція за місця в кращих університетах Китаю серед місцевих жителів дуже висока, особливо в густонаселених провінціях. Щорічно в країні проводиться так званий Національний вступний іспит з вищої освіти (National Higher Education Entrance Examination), більше відомий як Gaokao. Зазвичай перевіряються знання з трьох основних предметів: китайська література, математика та англійська мова, а також один із напрямів на вибір – гуманітарні або природні науки.

Саме від результату іспиту залежить ймовірність вступу в конкретний китайський вуз на програму бакалаврату. Крім того, у країні є можливість скласти звичайні вступні іспити. Спеціально для іноземних студентів функціонує сайт cucas.edu.cn, за допомогою якого можна вибрати відповідний університет і програму, перевірити доступність стипендій, дізнатися вимоги, подати заявку й отримати масу додаткової інформації про навчання в Китаї.

В окремих китайських вишах встановлені власні вимоги до вступу іноземців. Тому найбільш точні відомості може надати тільки конкретний університет.

Із загальних умов можна виділити такі:
  1. Більшість програм навчання передбачають володіння китайською або англійською мовою на хорошому рівні. У першому випадку приймається тест HSK, а в другому TOEFL або IELTS.
  2. Атестат про повну загальну середню освіту (12 років навчання) або еквівалент, наприклад диплом вишу.
  3. Вимоги китайської влади: чинний закордонний паспорт, відкрита студентська віза, відсутність судимості, гарне здоров'я, вік не менше 18 років, фінансова забезпеченість для життя і навчання в Китаї.

Варто зазначити, що навчання в Китаї англійською мовою є в основному на магістерських програмах. Останній термін подачі заяв у більшість китайських університетів на осінній семестр закінчується 30 квітня.

Вартість навчання в Китаї

Одним із найбільш позитивних моментів для іноземців вважається досить прийнятна вартість навчання в китайських вишах у порівнянні з такими країнами, як США, Великобританія, Австралія, та багатьма іншими. У середньому один навчальний рік коштує закордонному студенту 3,3-9,9 тисячі американських доларів, а оренда житла – в межах 200-300 доларів на місяць. Зрозуміло, загальний рівень витрат залежить від університету, програми, міста та потреб людини.

Наприклад, проживання в Пекіні або Шанхаї коштуватиме в районі 700-850 доларів щомісяця. Це з урахуванням харчування й оренди нерухомості. У менш великих містах можна розраховувати на суму в 1,5-2 рази нижче. Більшість вищих навчальних закладів в Китаї забезпечують іноземних студентів місцями в гуртожитках, особливо першокурсників, а окремі категорії можуть отримати стипендії від китайського уряду, що повністю покривають витрати на навчання.

Кращі університети Китаю

Університет Цінхуа (Tsinghua University)

Дата заснування університету Цінхуа – 1911 рік. ВНЗ займає 25-ту позицію в рейтингу QS World University Rankings 2018, що є найкращим показником серед усіх університетів Китаю. Кампус навчального закладу розташований у мальовничому місці в північно-західній частині Пекіна. Зараз в університеті функціонує 14 шкіл і 56 факультетів із програмами навчання в галузі технічних і гуманітарних наук, юриспруденції, медицини, історії, філософії, економіки, управління, освіти і мистецтва. Кількість студентів – близько 26 тисяч осіб, у тому числі 4 тисячі іноземців. Середня вартість навчання – від 4 200 до 5 800 доларів на рік.
Офіційний сайт Університету Цінхуа – tsinghua.edu.cn.

Пекінський університет (Peking University)

Пекінський університет вважається провідним дослідницьким вищим навчальним закладом Китаю. Дата заснування – 1898 рік. У рейтингу QS World University Rankings 2018 займає 38-ме місце, яке ділить із престижним американським вузом – Каліфорнійським університетом. Кількість студентів перевищує 30 тисяч чоловік, включаючи 2 тисячі іноземців. Напрями навчання – гуманітарні, соціальні та технічні науки, освіта, медицина, лінгвістика й управління. Кампус вишу розташований в районі Хайдянь у західному передмісті Пекіна.
Середня вартість навчання – від 3 900 до 4 500 доларів на рік.
Офіційний сайт Пекінського університету – pku.edu.cn.

Університет Фудань (Fudan University)

Закриває трійку кращих університетів Китаю вищий навчальний заклад, розташований у найбільшому китайському місті та фінансовому центрі країни – Шанхаї. Історія вишу датується 1905 роком. У рейтингу QS World University Rankings 2018 він посідає 40-ве місце. У стінах університету Фудань проходять навчання близько 32 тисяч студентів, з яких не менше 4,5 тисячі – це іноземці. Багато випускників вишу стали відомими китайськими політиками і вченими у сфері медицини та гуманітарних наук. Після об'єднання з Шанхайським медичним університетом 2000 року коло доступних дисциплін у ВНЗ істотно збільшилося.
Середня вартість навчання – від 8 000 до 11 000 доларів на рік.
Офіційний сайт Університету Фудань – fudan.edu.cn