Eurabota - работа в Европе
Статьи

Вища освіта й університети Італії


Вища освіта в Італії – це унікальний шанс зануритися в багатовікову історію і культурну спадщину цієї чарівної країни. Безліч архітектурних споруд, незрівнянних краєвидів, чудова кухня і знамениті на весь світ будинки мод – це тільки частина позитивних моментів для прийняття рішення про навчання в одному з університетів Італії.

Вища освіта в Італії У рейтингу QS World University Rankings 2016/2017 в топ-500 кращих університетів світу увійшли 12 вузів Італії, три з яких розглянемо докладніше в кінці статті. Крім якісної освіти в одному з найстаріших навчальних закладів світу, навчання в Італії дасть можливість іммігрувати в Європу на постійне проживання, згодом знайти престижну роботу і в перспективі отримати італійське громадянство.

ЗМІСТ

 1. Вища освіта в Італії
 2. Вступ до вишів Італії
 3. Вартість навчання в університеті Італії
 4. Кращі вузи Італії

Вища освіта в Італії

Система вищої освіти Італії представлена ​​університетським і неуніверситетським секторами. Другий тип навчальних закладів – освітні установи в галузі мистецтв, музики, танців, військових досліджень, дипломатії. Більшість студентів в Італії, в тому числі іноземці, навчаються в університетському секторі, куди входять:

 1. Державні університети – 60, в тому числі 2 політехнічні ВНЗ і 2 виші для іноземців.
 2. Приватні університети – 17 (дипломи визнані державою).
 3. Вищі школи – 6, спрямовані на фундаментальні наукові дослідження.
 4. Лінійні університети – 11, спеціалізуються на електронному навчанні онлайн.

Університетська освіта Італії побудовано з урахуванням вимог Болонського процесу, що діє з 1999 року. Однією з особливостей є так звана система кредитів, які студенти заробляють під час навчання. За рік необхідно набрати близько 60 кредитів. Один кредит дорівнює 25 годинам роботи. Отримують їх після складання іспитів або інших видів оцінювання знань, прийнятих в університеті.

Програми навчання в вишах Італії містять такі цикли:
 • Бакалавріат (Laurea). Термін навчання – 3 роки, потрібно набрати 180 кредитів. Цикл спрямований на отримання достатніх базових знань і придбання професійних навичок, достатніх для прийняття на державну службу.
 • Магістратура (Magistralė). Термін навчання – 2 роки, потрібно набрати 120 кредитів. Вступають після бакалавріату або рівнозначного іноземного вишу. Цикл спрямований на отримання глибоких знань для здійснення висококваліфікованої діяльності.
 • Докторантура та спеціалізовані курси (Dottorato di ricerca – Ph.D. and Scuole di Specializzazione). Після закінчення магістратури студенти можуть продовжити навчання в галузі наукових досліджень і після мінімум трирічного курсу навчання захистити докторську дисертацію. Для деяких видів висококваліфікованих професій, в основному медичних, існують спеціалізовані курси. Вступають також після магістратури, тривалість залежить від дисципліни.

Залежно від вишу навчальний рік в Італії починається у вересні – жовтні, а закінчується в травні – червні. Мова навчання в основному італійська, у деяких приватних вишах і окремих спеціальностях – англійська. Як і в багатьох європейських університетах, студенти в Італії під час навчання користуються відносною свободою у виборі дисциплін та часу складання іспитів. Основний акцент робиться на самостійне навчання.

Вступ до вишів Італії

Процедура оформлення документів, вимоги для реєстрації та умови можуть відрізнятися залежно від обраного навчального закладу. Звісно, для уточнення інформації необхідно відвідати сайт конкретного університету. Тут виділимо основні моменти, які необхідно врахувати під час вступу до італійського вузу.

 • Відповідно до місцевого законодавства в університетах Італії щорічно публікують певну кількість місць, на які можуть претендувати іноземні студенти, у тому числі українські. Тому при виборі вишу потрібно ретельно перевірити цю інформацію, причому квоти можуть відрізнятися залежно від спеціальності, програми навчання та конкретної країни.
 • Підтвердження володіння італійською мовою. Для успішного зарахування в університет Італії та оформлення студентської візи потрібно вивчити італійську мову. Конкретний навчальний заклад може виставити свої вимоги у вигляді додаткового іспиту або співбесіди. Звичайно потрібно сертифікат CILS і рівень B2. У будь-якій країні знайдуться спеціалізовані установи, де можна пройти мовні курси й отримати сертифікат. Наприклад, в Італійському інституті культури.
 • Термін довузівського навчання в Італії становить 12 років. Тобто перед вступом громадянам України необхідно після школи 1-2 роки провчитися у вітчизняному навчальному закладі.
 • Оформлення документів. Атестати, дипломи, додатки з оцінками повинні бути переведені на італійську мову, нотаріально завірені та закріплені штампом «апостиль». Усі документи передаються в Посольство Італії для отримання спеціального документа (Dichiarazione di valore), що підтверджує відповідність отриманої освіти італійським вимогам.
 • Решта умов залежать від вишу. Необхідно уважно вивчити інформацію на сайті університету, особливо звернути увагу на терміни подачі документів, дати іспитів, форми заяв і анкет, інші можливі вимоги.

Якщо вся процедура успішно виконана, університет надсилає повідомлення із запрошенням на навчання в Італії. Після цього оформляється студентська віза.

Основні вимоги:
 • фінансова забезпеченість –  з розрахунку 450 євро на місяць;
 • наявність місця для проживання в Італії;
 • медична страховка;
 • можливість оплатити квиток назад.

Після прибуття до Італії протягом 8 робочих днів необхідно звернутися в місцеве відділення поліції для отримання виду на проживання.

Вартість навчання в університеті Італії

Іноземні студенти мають рівні з італійцями права на оформлення стипендій, грантів, участь у студентських програмах й отримання іншої допомоги для часткової компенсації витрат на навчання, проживання, харчування, транспорт. Також є шанс отримати кімнату в гуртожитку й інші студентські пільги.

Навчання в державному виші Італії в середньому обійдеться в 900-1000 євро за навчальний рік. У приватному університеті суми значно вище. Залежно від спеціальності та програми навчання – від 10000 до 25000 євро на рік. Крім того, вартість навчання варіюється залежно від місця розташування університету. На півночі країни оплата вище, на півдні – нижче. Це ж стосується витрат на житло і харчування в Італії. В середньому оренда квартири обійдеться в 350-500 євро на місяць. На харчування і повсякденні потреби знадобиться мінімум 300-400 євро.

Кращі виші Італії

Міланський технічний університет (Politecnico di Milano)

Технічний університет в Мілані – це серце наукового і технічного світу Італії. Заснований в 1863 році виш є найбільшим навчальним закладом країни з підготовки інженерів і архітекторів. Різні міжнародні рейтингові агентства ставлять Міланську політехніку в один ряд із кращими технічними вишами світу.

Структура університету представлена ​​17 факультетами, розташованими в 7 кампусах, де навчається до 40000 студентів. Найпопулярніші напрями – це промисловий дизайн, архітектура і проектування, авіаційно-космічна та ядерна техніка, енергетика. Науково-дослідні центри вишу активно співпрацюють із найбільшими компаніями Італії та країн ЄС. Метою є впровадження сучасних технічних інновацій і нових промислових розробок.

Для вступу в Міланський технічний університет необхідно пройти спеціальні тести на визначення початкових знань. Обов’язковими напрямами є англійська мова, математика та фізика. Залежно від спеціальності вартість навчання коливається від 500 до 3000 євро на рік.

Офіційний сайт Міланського технічного університету – polimi.it.

Болонський університет (Università di Bologna)

Болонський університет фото

Найстаріший європейський університет в італійському місті Болонья має майже тисячолітню історію. Датою заснування вишу вважають 1088 рік. Навчальний заклад є основоположником вивчення римського права та подальших течій юриспруденції. Сьогодні в стінах вишу отримують знання близько 85 000 студентів, з яких понад 2000 – іноземці.

Структура вишу складається з 5 кампусів, 11 шкіл, 9 науково-дослідних центрів і 33 департаментів. Виш має 237 угод із зарубіжними компаніями про проходження студентами стажування. В університеті можна вивчати велику кількість дисциплін, наприклад філософію, психологію, соціологію, літературу, економіку, юридичні науки, медицину тощо.

Спеціально для іноземних студентів у ВНЗ організований широкий спектр різноманітних послуг, підготовчих курсів, програм стипендій і пільг, надаються допомога в пошуку житла, медичне обслуговування.

Офіційний сайт Болонського університету – unibo.it.

Римський університет Сапієнца (Sapienza – Università di Roma)

Університет Сапієнца в Римі заснований в 1303 році і є одним з найстаріших в Італії й у всій Європі. На 11 факультетах навчаються близько 115 тисяч студентів, з яких понад 7 тисяч іноземці, а ще 3 тисячі навчаються в різних вишах світу за міжнародними програмами обміну. Структура навчального закладу містить 63 департаменти, безліч науково-дослідних і сервісних центрів.

Розвинена інфраструктура складається з 59 бібліотек, 20 музеїв, мережі спортивних споруд і місць проведення культурно-мистецьких заходів. Популярними галузями навчання є напрями медицини, права, архітектури, економіки і математики. Римський університет Сапієнца постійно відзначається різними рейтинговими агентствами як один із найпрестижніших навчальних закладів світу. В середньому навчання у виші обійдеться до 3000 євро на рік.

Офіційний сайт Римського університету Сапієнца – unibo.it.