Статьи

Вища освіта й університети Іспанії


Вища освіта

Вища освіта в Іспанії – це хороший шанс для іноземного студента поєднати приємне з корисним. З одного боку – пройти якісне навчання, отримати диплом європейського вузу і зрештою райдужні перспективи працевлаштування в кожній із країн Євросоюзу. З іншого – насолодитися студентським життям у цій мальовничій і сонячній країні, познайомитися з місцевою культурою і традиціями, з часом знайти роботу в Іспанії, а надалі оформити іспанське громадянство.

За даними різних досліджень, університети Іспанії на постійній основі входять у список найпрестижніших світових вишів. Наприклад, відповідно до Шанхайського академічного рейтингу, в 2016 році три іспанські ВНЗ увійшли в топ-300 кращих університетів. А в рейтингу QS World University Rankings 2016/2017 в топ-500 розташувалися 10 університетів Іспанії. Найбільш значущі з них будуть розглянуті далі в цій статті. Загалом система вищої освіти Іспанії перебуває в десятці світових лідерів.

ЗМІСТ

Вища освіта в Іспанії

Система вищої освіти Іспанії має багатовікову історію та традиції. Деякі навчальні заклади були засновані ще в XIII столітті. Найбільша кількість університетів розташовані в найбільших містах Іспанії – Мадриді та Барселоні. Сьогодні в іспанських вишах навчається понад 1,8 млн осіб, понад 50 тисяч із яких – іноземці.

В Іспанії розташовується 78 університетів, з них 51 державний і 27 приватних вишів. Крім того, система вищої освіти представлена ​​бізнес-школами, спеціалізованими інститутами, що пропонують навчання вишівської спрямованості у сфері мистецтв, туризму, спорту, архітектури. Крім іспанських навчальних закладів, є можливість вступити у відділення американських вузів або інші міжнародні інститути.

Як і в більшості європейських країн, система вищої освіти Іспанії є частиною Болонського процесу. Відповідно дипломи іспанських вишів визнаються майже у всіх країнах світу. Для оцінювання знань студентів використовується система кредитів.

Бакалавріат(Grados). Термін навчання 3-4 роки, залежно від спеціальності. У цей період необхідно отримати 240 кредитів. З дипломом бакалавра можна приступати до трудової діяльності, правда, якщо не продовжити навчання, можливостей для кар’єрного зростання буде менше.

  1. Магістратура (Posgrado). Термін навчання 1-2 роки, за які потрібно набрати 60-120 кредитів. Тут студенти отримують більш глибокі знання в обраній галузі освіти.
  2. Докторантура (Doctorado). Термін навчання 3-5 років, після обов’язкового отримання ступеня магістра. Під час навчання потрібно отримати 60 кредитів і публічно захистити докторську дисертацію. Після цього можна продовжити займатися науковою діяльністю.

Зазвичай навчальний рік в університеті Іспанії складається з двох семестрів. Перший починається у вересні – жовтні та закінчується в грудні. Другий триває з січня – лютого по травень. Деякі виші практикують навчання по триместрах. Навчальна програма містить лекції, семінари, практичні заняття, курсові роботи, презентації з подальшим складанням іспитів.

Навчання в основному іспанською мовою, рідше на регіональному, наприклад, каталонською. Якщо є бажання, можна знайти виш з викладанням англійською мовою. Більшість іспанських університетів пропонують спеціальні підготовчі мовні курси до початку навчального року.

Як вступити до університету Іспанії іноземцю

Університет фото

Спочатку необхідно визначитися зі спеціальністю, на яку хочеться вступити. Університети Іспанії пропонують великий вибір освітніх напрямів, і не можна стверджувати, що в якихось сферах викладання сильніше чи слабше. Якість гарантована в будь-якій галузі знань. Популярністю користуються медицина, комп’ютерні технології, туризм, архітектура, економіка і бізнес. Тепер поговоримо докладніше про умови для зарахування до вишу Іспанії студентів із країн СНД.

В Іспанії немає єдиної інформаційної системи для іноземних студентів. Тому за детальними вимогами для вступу потрібно звертатися на сайт конкретного вишу. Єдине, що можна стверджувати точно: в Іспанії вельми обмежена кількість місць для іноземців. Зазвичай близько 5%. Однак є й винятки.

Неприємна новина для бажаючих вступити в іспанський ВНЗ – це необхідність складання спеціального вступного іспиту (Selectividad). Складають його не тільки іноземці, а й місцеві жителі. І хоча формально проходження цього іспиту не є обов’язковою процедурою, практика показує, що вступити до університету Іспанії без Selectividad неможливо. Тим більше в хороший виш і на престижну спеціальність.

Суть іспиту полягає в перевірці знань з 4 предметів. Два з них є обов’язковими – це іспанська мова й одна іноземна. Третій предмет на вибір: історія філософії або історія Іспанії. Четвертий предмет здають, виходячи з майбутньої спеціальності. Це може бути хімія, біологія, математика, географія тощо. Кожен з 4 предметів оцінюється в 10 балів. Для підвищення шансів на вступ, особливо на престижні факультети, передбачений ще один етап іспиту. Можна додатково здати кілька предметів за своєю спеціалізацією і підвищити загальний бал. Але це необов’язково.

Виходячи з вищевикладеного, напрошується висновок, що без підготовки успішно здати Selectividad досить складно. Тому університети Іспанії пропонують спеціальні підготовчі курси строком до 9 місяців залежно від знань іспанської мови та інших предметів. Іспит зазвичай проходить в червні та серпніз можливістю перездачі у вересні.

Крім обов’язкового іспиту, будь-яких особливих вимог зазвичай не передбачається. Знадобиться атестат про повну загальну середню освіту з оцінками, завірений належним чином, іноді сертифікат, що підтверджує знання іспанської мови DELE. У будь-якому разі для отримання точної інформації потрібно звертатися в конкретний виш Іспанії.

Вартість навчання в університеті Іспанії

Вчитися в іспанських вишах порівняно недорого. Іноземні студенти платять трохи більше іспанців або громадян Європейського союзу. Навчання в приватному університеті Іспанії коштує 5000-15000 євро на рік. У державному виші ці цифри значно нижче – в середньому 1500-4000 євро на рік залежно від спеціальності.

Приємним бонусом в системі вищої освіти в Іспанії є широка мережа стипендій, пільг, грантів і спеціальних програм для студентів, в тому числі для іноземців. З їх допомогою можна скоротити оплату за навчання більше ніж на 50%, це стосується і приватних вишів.

Крім навчання, основними витратами студента є плата за харчування і житло. У цьому сенсі Іспанія досить приваблива країна. Особливо що стосується їжі. Якщо купувати продукти в супермаркетах або на ринках і готувати самостійно, можна вкластися в 200 євро в місяць.

З житлом трохи складніше. Все залежить від міста і рівня комфорту. Місце в гуртожитку знайти непросто, швидше за все доведеться знімати кімнату або квартиру. У Мадриді та Барселоні це близько 400-600 євро, в менших містах – 200-300 євро. Як не крути, середньостатистичному іноземному студентові в Іспанії, крім оплати за навчання, потрібно розраховувати на суму близько 1000 євро на місяць.

Кращі університети Іспанії

Мадридський університет

Датою заснування Мадридського університету Комплутенсе вважається 1499 рік. Але зародження цього найбільшого в Іспанії вишу почалося в кінці 13-го століття. Серед випускників навчального закладу такі видатні особистості, як Лопе де Вега і Мігель Сервантес, який подарував світу «Дон Кіхота».

Мадридський університетСьогодні на 26 факультетах університету навчається понад 78 000 студентів. Процес навчання забезпечують близько 6000 викладачів і понад 4000 співробітників. Структура вишу складається з 185 департаментів, 7 професійних шкіл, 14 університетських лікарень і клінік, 32 бібліотек, 87 студентських об’єднань, десятків науково-дослідних інститутів і центрів. На міжнародному рівні виш співпрацює з понад 900 установ із 77 країн світу.

Університет пропонує широкий вибір освітніх напрямів. Найбільше представлені ​​спеціальності в галузі медицини. Також можна вивчати філософію, туризм, психологію, економіку, право та інші науки. Вартість навчання варіюється від 900 до 4500 євро на рік. Мова викладання – іспанська. Офіційний сайт Мадридського університету Комплутенсе – ucm.es.

Автономний університет Барселони

Дата заснування вишу – 1968 рік. За менш ніж 50-річний термін навчальний заклад став одним з кращих в Європі, а за престижністю вищої освіти серед молодих вишів входить у першу десятку світових лідерів.

Сьогодні у виші навчається близько 45 000 студентів, з яких понад 3500 – іноземці. У навчальному закладі працюють понад 3600 викладачів і наукових співробітників, а також 2350 осіб адміністративного персоналу.

Структура університету включає 27 наукових центрів та інститутів, 57 департаментів, 225 дослідних груп. Пройти навчання пропонується за 81 програмою бакалавріату, 143 магістерськими та 79 докторськими програмами.

Університет має багатопрофільний освітній напрям. Вивчати можна медицину, гуманітарні науки та мистецтво, економіку та право, туризм, технічні науки. Мова викладання – іспанська та каталонська. Вартість навчання – від 1500 до 11000 євро в рік. Офіційний сайт Автономного університету Барселони – uab.cat.

Політехнічний університет Валенсії

Дата заснування університету – 1968 рік. Молодий виш готує фахівців технічних професій і є одним із кращих навчальних закладів у Європі та Іспанії в цій сфері. Персонал вишу складається з 2600 викладачів і наукових співробітників, а також 1700 адміністративних працівників. Навчання в університеті проходять близько 37 800 студентів.

Структура вишу представлена ​​3 факультетами, 10 технічними коледжами, 2 вищими політехнічними школами, 41 департаментом і 45 науково-дослідними центрами та інститутами. Інфраструктура університету містить чудові спортивні споруди, автоматизовану бібліотеку, мережу їдалень і кафетеріїв, інформаційний центр.Політехнічний університет Валенсії

Політехнічний університет Валенсії пропонує навчання за рядом технічних спеціальностей. Це архітектура, сільське господарство, інженерія, будівництво, скульптура, інформаційні технології, прикладна математика тощо. Мова викладання – іспанська та англійська. За статистикою, близько 88% випускників знаходять собі роботу протягом 6 місяців після закінчення вишу. Вартість навчання залежить від спеціальності. Офіційний сайт Політехнічного Університету Валенсії – upv.es.