Статьи

Вища освіта й університети Болгарії


Навчання в одному з болгарських вузів має ряд переваг для іноземців із країн СНД, які планують пов’язати своє життя з Болгарією або Європою загалом. У країні досить високий рівень освіти, університетські дипломи визнаються більшістю країн світу, а плата за навчання компенсується низькими витратами на проживання, чого не скажеш про більш розвинені держави Європейського союзу.навчання в Болгарії

Крім того, у Болгарії комфортний клімат, безліч місць для відпочинку, включаючи морське узбережжя і гори. Отримання вищої освіти в Болгарії для українців та інших громадян пострадянського простору підвищить шанси на працевлаштування в одній із болгарських компаній і спростить процедуру відкриття бізнесу. Можливо, це буде першим кроком на шляху до болгарського громадянства і переїзду до Європи назавжди.

ЗМІСТ

 1. Вища освіта в Болгарії
 2. Як вступити до вишу Болгарії
 3. Вартість навчання в Болгарії
 4. Кращі виші Болгарії

Вища освіта в Болгарії

У 2016 році в аудиторіях болгарських університетів навчалося понад 280 тисяч студентів, близько 5% з яких – іноземці. Найбільшою популярністю користуються такі напрями, як бізнес, соціальні та гуманітарні науки, будівництво, промисловість, медицина і мистецтво. Програми навчання представлені не тільки болгарською, а й англійською, французькою, німецькою, і навіть російською мовами.

Вищі навчальні заклади користуються широкою незалежністю, тобто самостійно розробляють навчальні плани та програми навчання і відповідають за якість наданої освіти.

Студенти болгарських вишів мають можливість отримати такі наукові ступені:

 1. Бакалавр. Термін навчання 4-5 років. Отриманий диплом відкриває доступ до більшості цивільних професій, проте близько 70% студентів вважають за краще продовжити навчання на програмах магістратури.
 2. Магістр. Вимагає наявність ступеня бакалавра і забезпечує отримання більш глибоких знань у професії. Термін навчання 1-2 роки, на деяких спеціальностях, наприклад архітектурі, можливий більш тривалий курс.
 3. Доктор. Передбачає здійснення науково-дослідної діяльності та захист докторської дисертації. Термін навчання – 3 роки після магістратури.

Система вищої освіти Болгарії є частиною Болонського процесу, побудованого на принципі кредитів, і містить 51 навчальний заклад – як державні, так і приватні, у тому числі:

 • 30 університетів, з яких 25 державних і 5 приватних. Забезпечують отримання освіти в широкому діапазоні спеціальностей, у тому числі гуманітарних, природничих і технічних наук. Мають широку інфраструктуру і матеріальну базу для проведення повноцінного навчального процесу.
 • 13 вищих спеціалізованих шкіл, з яких 11 державних і 2 приватні. Спрямовані на надання освіти в одній або декількох галузях наук. Готують профільних висококваліфікованих фахівців.
 • 8 коледжів, з яких 1 державний і 7 приватних. Дуже часто є складовою частиною університетів і пропонують проходження навчання в порівняно короткий термін. Разом із тим існують і абсолютно незалежні коледжі, що надають вищу освіту абсолютно самостійно.

Навчальний рік в університетах Болгарії, зазвичай тривалістю 32 тижні, складається з двох семестрів – осіннього та весняного. Початок навчання – у вересні-жовтні, кінець – в травні-червні.

Як вступити до вишу Болгарії

Для успішного зарахування в університет Болгарії залежно від вибраної мови навчання може знадобитися проходження підготовчого мовного курсу. Багато вишів спеціально організовують такі курси, як правило строком 1 рік. Вартість може становити кілька тисяч євро.

Для іноземних студентів, наприклад українців, мовні навички є однією з головних умов для вступу. Болгарські навчальні заклади можуть встановлювати додаткові умови до вступників, але в основному достатнім є надати такі документи:

 1. Заповнений бланк заяви на вступ до вишу.
 2. Копія закордонного паспорта і кольорові фотографії.
 3. Атестат про повну загальну середню освіту та додаток з оцінками. Причому для іноземців із країн за межами ЄС оцінки з профільних предметів повинні бути позитивними. Зазвичай не менше 62% від можливого вищого балу.
 4. Доказ фінансової забезпеченості: сюди входить плата за навчання і витрати на повсякденні потреби. Детальніше про це поговоримо далі.
 5. Медична довідка, яка свідчить про хороший стан здоров’я студента – як фізичне, так і розумове.

Документи повинні бути перекладені болгарською мовою та засвідчені спеціальним штампом «апостиль». Терміни подачі заявок на зарахування до університетів Болгарії зазвичай проходять в літній період – з 1 червня по 30 серпня.

Після офіційного підтвердження навчальним закладом про прийняття на навчальний курс іноземець оформляє студентську візу, а після прибуття в країну – вид на проживання в Болгарії. За більш детальною інформацією звертайтеся безпосередньо до навчального закладу.

Вартість навчання в Болгарії

На жаль, безкоштовна вища освіта в Болгарії недоступно не тільки для іноземців із країн СНД, але й для самих болгар і громадян ЄС. Правда, для останніх плата істотно нижче – близько 300-600 євро на рік. Для інших зарубіжних студентів залежно від вишу, мови викладання, програми і спеціальності в середньому один рік навчання коштуватиме в 2000-8000 євро і більше. Програми болгарською мовою дешевші.

Необхідно відзначити, що іноземним студентам отримати стипендію в болгарському університеті практично неможливо. Також не слід розраховувати на тимчасове працевлаштування в Болгарії.

У країні не дуже багато робочих місць навіть для своїх громадян. Найдорожчими напрямами навчання в болгарських вишах вважаються медичні спеціальності: від 5000 євро і вище. Технічні та економічні професії – близько 2000-4000 євро.

З іншого боку, витрати на повсякденні потреби в Болгарії вигідно відрізняються від інших європейських країн. Наприклад, оренда житла, харчування, проїзд, мінімальні розваги середньостатистичному болгарському студенту коштують 300-400 євро на місяць. Звичайно, залежно від міста та особистих бажань іноземця.

Кращі виші Болгарії

Софійський університет імені святого Климента Охридського

Найстаріший виш Болгарії був заснований в 1888 році. Навчальний заклад втілює в собі багатовікові традиції освіти й культури болгарського народу. Сьогодні це найбільший науково-дослідний центр Болгарії, який повною мірою відповідає європейським стандартам якості. Серед популярних напрямів для навчання виділяються журналістика, економіка, бізнес, юриспруденція, інформатика і медицина.

Інфраструктура вишу містить 16 факультетів, на яких представлено понад 100 спеціальностей. На території Софійського університету розташовані найбільша бібліотека, ботанічні сади, наукові центри, музеї, театри й сучасні спортивні споруди.

Навчальний заклад активно співпрацює з понад 80 вищими навчальними закладами з різних країн і щорічно бере участь у міжнародних наукових проектах.

Сьогодні в стінах університету навчається понад 20 тисяч студентів, багато з яких – іноземці. Програми навчання представлені як болгарською, так і англійською мовами. Заявки на зарахування приймаються з 15 червня по 15 вересня. Вартість проходження річного мовного курсу – 3300 євро.

Плата за навчання на ступінь бакалавра і магістра болгарською мовою становить 3300 євро на рік, на медичні спеціальності – 4650 євро. Програма докторантури коштує 5500 євро. Спеціальності з викладанням англійською та іншими іноземними мовами – 3850 євро.

Офіційний сайт Софійського університету – www.uni-sofia.bg.

Американський університет в Болгарії

Один із найпопулярніших приватних університетів Болгарії серед іноземців розташований в місті Благоєвград. Порівняно молодий виш був заснований в 1991 році при взаємодії болгарського і американського урядів.

Сьогодні в стінах цього невеликого, але престижного навчального закладу навчається трохи менше 1000 студентів з 38 країн світу, в тому числі з України. Навчальний процес забезпечують 335 співробітників, із них 67 – це викладацький склад.

Американський університет пропонує пройти навчання в таких галузях, як економіка, журналістика, інформатика, математика, політологія, історія, ділове адміністрування та деякі інші науки. Навчання у ВНЗ в 2016/2017 році коштувало 10 400 євро на рік. Плюс в обов’язковому порядку сплачується студентський внесок у розмірі 510 євро.

Офіційний сайт Американського університету – www.aubg.edu.

Технічний університет Варни

Один із найкращих технічних університетів Болгарії розташований в місті Варна. Дата заснування вишу – 1962 рік. Мета навчального закладу полягає в підготовці висококваліфікованих фахівців інженерних професій, здатних вирішувати найскладніші завдання не лише болгарської промисловості, а й світової економіки загалом.

Студенти можуть отримати одну з 23 спеціальностей, включаючи сфери суднобудування, хімії, електротехніки, машинобудування, електроніки, транспорту, зв’язку та інших технічних наук.

Інфраструктура вишу містить 6 факультетів, 2 коледжі, 3 студентські гуртожитки на 1450 місць, бібліотеки і сучасні спортивні споруди.

Підготовчий мовний курс коштує 2500 євро. Програми навчання доступні в тому числі російською мовою, де вартість становить 2000 євро на ступінь бакалавра і 2200 євро на ступінь магістра. Навчальні програми болгарською та англійською коштують 2900 євро та 3000 євро відповідно.

Офіційний сайт Технічного університету Варни – tu-varna.bg.