Статьи

Робота в Норвегії


Працевлаштування в Норвегії - це не тільки можливість підвищити рівень доходу, але і відмінний варіант імміграції в Європу назавжди. На відміну від своїх скандинавських сусідів, Фінляндії та Швеції, населення Норвегії вважало за краще не входить до складу Європейського Союзу, обмежившись єдиною економічною зоною.

І той факт, що рівень безробіття в країні один з найнижчих в Європі (близько 4,5%), а середні зарплати одні з найвищих, тільки підтверджує правильність вибору норвежців. У Норвегії високий рівень соціального забезпечення і безкоштовна освіта, в тому числі й для іноземців.

Країна володіє розвиненою економікою з високою часткою державного сектора. Особливо в нафтовій сфері, на яку припадає близько 37% експорту країни. Крім того, Норвегія багата такими природними ресурсами, як природний газ (третє місце з експорту в світі), мінерали, ліс і риба.

робота в Норвегії

Згідно з деякими дослідженнями, норвезькі працівники найбільш задоволені умовами праці в порівнянні з іншими європейськими країнами. Однак іноземцям знайти робоче місце в цій північній державі зовсім непросто. Але можливо.

Зокрема, робота в Норвегії для українців, білорусів та інших громадян з країн за межами ЄС у 2017 році - це в основному нафтова платформа і рибний завод або сезонна некваліфікована праця, зазвичай в сфері сільського господарства. У порівнянні з країнами СНД тут можна заробити непогані гроші. Є варіанти й для висококваліфікованих фахівців. Але про все по черзі. У цій статті відповімо на питання як знайти роботу в Норвегії без посередників у 2017 році.

ЗМІСТ

 1. Як виїхати на роботу в Норвегію
 2. Вимоги та умови для кваліфікованих працівників в Норвегії
 3. Вимоги та умови для сезонних працівників в Норвегії
 4. Працевлаштування в Норвегії. Пошук роботи без посередників.
 5. Вакансії та зарплата в Норвегії в 2017 році
 6. Робоча віза до Норвегії

Як виїхати на роботу в Норвегію

Попри те що Норвегія не є членом ЄС, основні вимоги щодо працевлаштування іноземців ідентичні більшості європейських держав. Тобто, для того щоб вакансію зайняв представник третьої країни, наприклад, українець, роботодавцю необхідно довести місцевій владі, що серед норвежців і європейців відсутні претенденти на це місце.

Для цього інформація про вакансію передається в місцеву службу зайнятості та публікується в норвезьких ЗМІ. Крім того, повинні бути дотримані основні вимоги щодо умов праці та заробітної плати іноземця.

У загальних рисах процедура працевлаштування в Норвегії виглядає наступним чином:
 • пошук слушної вакансії;
 • підписання трудового контракту;
 • отримання посвідки на проживання (дозволу на роботу);
 • оформлення робочої візи та переїзд в Норвегію.

Зазвичай дозвіл на роботу в Норвегії видається на термін від 1 до 3 років. Після закінчення цього періоду можна подати заяву на постійне місце проживання. Як правило, за цей час іноземцю та, в разі необхідності членам сім'ї, потрібно пройти спеціальні курси з вивчення норвезької мови.

Для успішного пошуку роботи в Норвегії та оцінки шансів на працевлаштування дуже важливо розуміти місцеву специфіку і вимоги до фахівців з-за кордону. Крім головної умови для громадян країн СНД, зазначеного вище, є два основних критерії.

1. Кваліфікація. У Норвегії існує список з близько 180 регульованих професій. Для того щоб претендувати на одну з них іноземцеві необхідно пройти процедуру підтвердження кваліфікації. Робиться це на офіційному сайті норвезького агентства NOKUT.

Деяких спеціальностей в цьому переліку немає, наприклад, економістів, інженерів і журналістів. З іншого боку представлений широкий діапазон медичних професій. Починати пошук роботи в Норвегії потрібно з цього ресурсу.

2. Мова. Більшість компаній Норвегії вимагають від претендентів знання місцевої мови. Для цього існують спеціальні прискорені курси. У той же час в країні чимало міжнародних фірм, де англійської буде досить. Робота в Норвегії без знання мови доступна в основному для сезонного працевлаштування.

Залежно від тимчасових рамок, трудових мігрантів в Норвегії ділять на дві категорії: кваліфіковані працівники з постійним працевлаштуванням і сезонні працівники на нетривалий період (3-6 місяців).

Вимоги та умови для кваліфікованих працівників в Норвегії:

Вимоги та умови для кваліфікованих працівників
 1. Запрошення від норвезького роботодавця.
 2. Вища освіта або спеціальна професійна підготовка.
 3. Вакансія повинна відповідати кваліфікованої спеціальності.
 4. Якщо треба, потрібно пройти процедуру підтвердження кваліфікації (див. Вище).
 5. Робоче місце повинно бути на повний робочий день і відповідати нормам умов праці Норвегії.
 6. Є можливість отримати новий дозвіл на проживання з метою зміни сфери діяльності та пошуку нового роботодавця.
 7. У разі звільнення дається 6 місяців на пошук нового робочого місця.
 8. Дозволяється перевезти сім'ю і через три роки отримати постійне проживання.

Вимоги та умови для сезонних працівників в Норвегії:

Вимоги та умови для сезонних працівників
 1. Запрошення від роботодавця на повний робочий день.
 2. Робота повинна бути тимчасовою (до 6 місяців), з гарантією мінімальної погодинної оплати.
 3. Роботодавцю необхідно отримати спеціальне підтвердження від місцевої влади про брак фахівців на даний вид робіт. Виняток - сфера лісового та сільського господарства.
 4. Дозволяється працювати не більше 6 місяців протягом року. Тобто після закінчення контракту необхідно залишити територію Норвегії та тільки після закінчення півроку можна підписувати новий договір.
 5. Немає можливості перевезти сім'ю.
 6. Термін перебування в Норвегії як сезонний працівник не враховується при розгляді заявки на отримання постійного проживання.

Види сезонних робіт в Норвегії:

 • садівництво, лісове та сільське господарство;
 • туризм;
 • ресторанна сфера;
 • рибна галузь.

Подати заяву на отримання виду на проживання в Норвегії (дозвіл на роботу) для працевлаштування можна через спеціальний сайт департаменту у справах іноземців UDI.

Працевлаштування в Норвегії. Пошук роботи без посередників.

За статистикою більшість норвезьких роботодавців, на частку яких припадає понад 60% вакансій, які не вдаються до активної реклами робочих місць. Широкою популярністю користуються особисті зв'язки та рекомендації.

На жаль, іноземний працівник фактично позбавлений можливості знайти роботу в Норвегії таким чином. Тому для підвищення шансів на працевлаштування необхідно використовувати якомога більше відкритих джерел інформації. У сучасному світі для цього достатньо доступу до мережі - інтернет.

Робота в Норвегії без посередників

Перше з чого потрібно почати - це відвідати офіційний сайт норвезької адміністрації праці та добробуту NAV. Тут зібрана найбільша база даних про доступні вакансії в Норвегії та маса корисних матеріалів, пов'язаних з працевлаштуванням в цій країні.

Досить ефективним способом працевлаштування є офіційні сайти норвезьких фірм. Там можна знайти не тільки оголошення про вакансії, але і направити резюме безпосередньо роботодавцю. Для пошуку компаній можна використовувати популярний в Норвегії інтернет-каталог - GULE SIDER або ресурс EBR, де зібрана інформація про понад 20 млн європейських компаній.

Як варіант, слід переглядати оголошення в норвезьких газетах. Найбільш популярні - це Aftenposten і Dagens Neringsliv.

І останнє, це активний моніторинг соціальних мереж і форумів, де можна дізнатися думку бувалих робочих мігрантів і навіть знайти конкретні пропозиції про роботу в Норвегії.

Поради шукачу робочого місця в Норвегії
 1. Тверезо оціните свою кваліфікацію, досвід і навички.
 2. Проаналізуйте ринок праці та визначте дефіцитні напрямки.
 3. Використовуйте універсальні способи пошуку вакансії.
 4. Складіть професійне резюме та супровідний лист.
 5. Ретельно підготуйтеся до співбесіди.

В сукупності всі перераховані вище способи пошуку роботи в Норвегії обов'язково принесуть позитивний результат.

Вакансії та зарплата в Норвегії в 2017 році

За рівнем ВВП на душу населення Норвегія посідає третє місце в Європі, після Люксембургу та Ліхтенштейну. Офіційною мінімальної заробітної плати в країні не існує. Ставки встановлюються в трудових угодах між роботодавцями та профспілками.

Середня зарплата в Норвегії в 2017 році становить близько 4665 євро. Це один з найвищих показників в Європі. Причому чоловіки отримують десь на 15% більше жінок. Якщо взяти конкретні вакансії, в тому числі доступні іноземцям, то середні щомісячні зарплати наступні:

 • Фахівці сфери IT. Рядові співробітники - 5 тис. євро, керівники проектів і менеджери - 7-8 тис. євро.
 • Будівельники. Звичайні робочі - 4 тис. євро, керівники з вищою освітою - 6 тис. євро.
 • Банківський сектор і фінансові послуги - 6-12 тис. євро, в залежності від посади.
 • Некваліфіковані працівники Норвегії - офіціанти, бармени, кухарі, охоронці, продавці - отримують не менше 2 тис. євро.

Що стосується популярних вакансій для українців, наприклад, робота в Норвегії на нафтових платформах. Багато, що залежить від кваліфікації та досвіду. Інженер-механік з 1-3 річним стажем отримує від 4,5 тис. євро на місяць. Більш досвідчені фахівці відповідно більше.

На рибному заводі Норвегії базова ставка некваліфікованих працівників становить 17 євро на годину (близько 2,8 тис. євро в місяць). У сфері сільського господарства зарплата робітників мігрантів починається від 11 євро на годину (1,8 тис. євро в місяць). Це непоганий варіант для охочих знайти роботу в Норвегії без знання мови.

Робоча віза до Норвегії

Оформлення робочої візи до Норвегії прямо пов'язане з отриманням дозволу на роботу (посвідка на проживання). В принципі це одне і те ж. Подача заяви здійснюється через спеціальний сайт selfservice.udi.no.

Крім того, до анкети додаються такі документи:
 1. Кольорові фотографії.
 2. Копії всіх сторінок громадянського і закордонного паспорта.
 3. Трудовий контракт, підписаний роботодавцем та іноземцем. У документі повинні бути чітко вказані - місце роботи, умови, терміни та рівень заробітної плати.
 4. Відомості про реєстрацію компанії роботодавця в єдиному реєстрі (сайт brreg.no).
 5. Документ, що підтверджує наявність житла в Норвегії на весь термін контракту.

Після приїзду до Норвегії необхідно звернутися в поліцію за отриманням картки посвідки на проживання.