Статьи

Робота і вакансії в Болгарії


Болгарія входить до складу Європейського союзу з 2007 року. Відмова від радянських методів управління економікою, впровадження структурних реформ і залучення іноземних інвестицій сприяють розвитку країни в довгостроковій перспективі. Однак у порівнянні з більш благополучними європейськими державами Болгарія значно відстає за багатьма показниками.

Болгарія робота і вакансіїНасамперед це стосується рівня заробітних плат і загальної якості життя болгар. Справедливості заради потрібно відзначити, що вартість проживання і повсякденні витрати в Болгарії в два рази нижче, ніж в середньому по ЄС. Ще одна суттєва проблема для успішного розвитку країни – це корупція в уряді й організована злочинність. Ці питання вирішені не повністю.

Безробіття в Болгарії становить 6,9% – не найгірший показник у Європі. Проте аналіз болгарського ринку праці показує, що робота в Болгарії для українців у 2018 році – це не найкращий спосіб поповнення бюджету. На відносно високу заробітну плату можуть розраховувати тільки дійсно класні фахівці, найчастіше у сфері IT.

У будь-якому разі причин для працевлаштування в Болгарії може бути безліч. Зрештою, у країні комфортний клімат, розвинена туристична сфера, та й деякі інші галузі, наприклад будівництво, здатні залучити іноземних фахівців. Є попит і на некваліфікованих працівників з-за кордону. У цій статті дізнаємося про доступні вакансії та заробітні плати в Болгарії в 2018 році, розглянемо основні варіанти пошуку робочого місця й умови для працевлаштування іноземців.

ЗМІСТ

 1. Як виїхати на роботу в Болгарію
 2. Робота в Болгарії без посередників. Пошук вакансій
 3. Вакансії та зарплата в Болгарії в 2018 році
 4. Робоча віза в Болгарію в 2018 році

Як виїхати на роботу в Болгарію

Іноземці, які не є громадянами однієї з країн ЄС або Швейцарії, в більшості випадків зобов’язані отримати дозвіл на роботу в Болгарії. Однак є винятки.

Кому не потрібний дозвіл на роботу в Болгарії?

 • особи, які вже мають довгостроковий вид на проживання або постійно проживають в Болгарії;
 • співробітники або представники іноземних компаній, що функціонують на болгарській території;
 • члени рад директорів болгарських компаній, які не працюють за контрактом;
 • біженці та особи, які прибули до Болгарії з гуманітарних або політичних причин;
 • члени сім’ї європейських і болгарських громадян (країни ЄС, Швейцарія, учасники ЄЕП) або довгострокових резидентів Болгарії.

В інших випадках іноземний фахівець повинен попередньо знайти вакансію в Болгарії та отримати дозвіл на працевлаштування. Для цього потенційний роботодавець звертається до місцевого відділення Національного агентства зайнятості Болгарії з відповідною заявою та переліком затверджених документів.

Від іноземного працівника потрібно:
 • копія закордонного паспорта;
 • три кольорові фотографії;
 • дипломи, які підтверджують рівень освіти, та інші документи, що свідчать про навички та професійний досвід. Великим плюсом буде навчання в одному з вузів Болгарії.

Решту відомостей готує роботодавець, зокрема, потрібно переконлива причина, за якою вакансія надається працівникові з-за кордону. Як правило, це означає відсутність потрібних фахівців на місцевому ринку праці. Рішення про надання дозволу на роботу в Болгарії приймається протягом 1 місяця з моменту подачі заявки. Після цього претендент оформляє робочу візу в болгарському Консульстві в своїй країні.

Зазвичай дозвіл на роботу видається на термін не більше 1 року з правом продовження і передбачає працевлаштування в конкретній компанії та сфері діяльності. Не пізніше 3 місяців після прибуття оформлюється вид на проживання в Болгарії.

Неважко здогадатися, що болгарські компанії повинні бути вкрай зацікавлені в послугах іноземного працівника, а для цього потрібно мати специфічні навички та досвід, якими не володіють місцеві фахівці. Або ж вакансія передбачає важку фізичну працю або чорну роботу, на яку болгари і європейці просто не погоджуються.

Робота в Болгарії без посередників. Пошук вакансій

Найбільш популярним способом знайти роботу в Болгарії вважається використання особистих зв’язків і знайомств. Тобто родичі або друзі, які вже перебувають у країні, з більшою часткою ймовірності допоможуть працевлаштуватися, ніж дасть результат самостійний пошук вакансій. За статистикою, більше половини робочих місць на болгарському ринку праці заповнюється таким чином і навіть не рекламуються.

Якщо з особистими контактами проблеми, то саме час вирушити в Болгарію в туристичних цілях, відпочити на березі Чорного моря і водночас спробувати завести потрібні знайомства. Благо, російськомовних громадян в цій країні достатньо. Разом із тим знання англійської та болгарської хоча б на мінімальному рівні теж знадобиться.

Другий варіант, більш трудомісткий і, швидше за все, тривалий, – це самостійний пошук робочого місця, іншими словами – використання широкого кола інформаційних джерел в інтернеті. Виділимо найбільш актуальні способи пошуку вакансії в Болгарії для українців та інших іноземців з країн СНД в 2018 році.

Крім того, тут можна знайти болгарську компанію і запропонувати свої послуги роботодавцю безпосередньо.

Вакансії та зарплата в Болгарії в 2018 році

Зарплата фото

На жаль, оплата праці в Болгарії одна з найнижчих в ЄС. У 2017 році в середньому по країні чиста заробітна плата становила близько 400 євро на місяць. Офіційний мінімальний рівень з 1 січня 2018 року – 510 лев (близько 310 євро). Для вдалого пошуку вакансії в Болгарії краще орієнтуватися на економічно активні міста. Перш за все це столиця Софія, а також Пловдив і Варна.

Середні заробітні плати в Болгарії за професіями в 2017 році (євро/місяць):

  • Фахівці сфери IT – 1100-1200
  • Фінансисти і страховики – 890
  • Енергетики – 870
  • Медичні і соціальні працівники – 535
  • Державні службовці – 535
  • Торгівля і транспорт – 500-480
 • Будівельники і робочі на виробництві – 465-400
  • Сфера туризму і розваг – 450
  • Працівники сільського господарства – 420
 • Некваліфіковані працівники (офіціанти, вантажники, прибиральники) – 250-300

Щодо доступних вакансій в Болгарії в 2018 році для громадян України, то перш за все звертає на себе увагу сфера інформаційних технологій, де є відносний дефіцит фахівців, а рівень заробітних плат досить високий. Найбільш оптимальний варіант – спробувати влаштуватися в одну з міжнародних компаній. Добре володіння англійською мовою тут буде обов’язковою умовою.

В принципі, попри якийсь занепад болгарської промисловості, висококваліфіковані іноземні працівники, зазвичай технічних спеціальностей, які мають специфічні навички та досвід, можуть знайти роботу в сфері будівництва та виробництва.

Сезонна робота в Болгарії, наприклад у туристичній галузі, досить конкурентна і низькооплачувана. В основному вакансії пропонуються місцевим студентам, а потім вже набирають іноземців. Те саме стосується тимчасового працевлаштування в сільському господарстві. Великих грошей тут не заробиш. Але як варіант можна розглянути й ці види робіт.

Робоча віза в Болгарію в 2018 році

Для переїзду в Болгарію з метою працевлаштування необхідно отримати робочу візу. Зазвичай в болгарському Консульстві оформляється довгострокова віза (тип D), яка дає право на тривале перебування в країні.

Документи на робочу візу в Болгарію:
 • Анкета на візу.
 • Закордонний паспорт терміном дії не менше 18 місяців.
 • Кольорова фотографія (3,5x4,5 см).
 • Медична страховка з покриттям не менше 30 тисяч євро.
 • Довідка про відсутність судимості.
 • Достатні фінансові кошти на весь період перебування в Болгарії.
 • Доказ наявності місця для проживання в Болгарії (договір оренди, купівлі-продажу нерухомості).
 • Дозвіл на роботу і трудовий контракт.

За необхідності співробітники Консульства Болгарії можуть зажадати додаткові документи. Термін надання візи, як правило, не перевищує 35 робочих днів.