Статьи

Робота і вакансії в Бельгії


Сучасна Бельгія, особливо столиця Брюссель – це своєрідний мозковий центр, де обговорюються найважливіші політичні та економічні проблеми Європи і всього світу. У країні розташована величезна кількість найважливіших міжнародних інститутів, включаючи штаб-квартиру Європейського союзу та офіс НАТО, представництв транснаціональних компаній і громадських організацій. Все це, безсумнівно, сприяє притоку в Бельгію іноземних працівників із різних куточків планети.

Бельгія фотоКомфортне розташування по сусідству з Німеччиною, Францією, Нідерландами та Люксембургом (а через Північне море рукою сягнути і до Великобританії) забезпечує Бельгії зміцнення торговельних зв’язків і стабільне зростання економіки. Крім того, країна має багату історію, традиції та вишукану кухню, що щорічно приваблює безліч туристів. Мало хто не чув про високу якість і смак бельгійського пива або шоколаду.

Робота в Бельгії для українців та інших громадян пострадянського простору в 2018 році вважається одним із найбільш доступних варіантів підвищення доходу та імміграції в розвинену європейську країну. Перш за все це стосується кваліфікованих фахівців із хорошим знанням іноземних мов. На багато видів професій у Бельгії навіть є дефіцит, зокрема це сектор IT і деякі технічні спеціальності.

Безробіття в Бельгії близько 6,9%. Правда, серед молоді цей показник сягає 23%, що досить багато в порівнянні з іншими країнами ЄС. Бельгійські заробітні плати досить високі, в тому числі мінімальна, однак і рівень податків вражає. Наприклад, прогресивна ставка прибуткового податку сягає 50%. Про те, як знайти роботу, які вакансії та зарплата в Бельгії доступні в 2018 році, про саму процедуру працевлаштування і вимоги до іноземців поговоримо в цій статті.

ЗМІСТ

 1. Як виїхати на роботу в Бельгію
 2. Типи дозволів на роботу в Бельгії
 3. Вимоги до іноземців для працевлаштування в Бельгії
 4. Працевлаштування в Бельгії. Пошук вакансії без посередників.
 5. Вакансії і зарплата в Бельгії в 2018 році

 

Як виїхати на роботу в Бельгію

Перед початком старанного пошуку робочого місця в Бельгії іноземцям із країн СНД необхідно чітко розуміти процедуру трудової міграції та основні вимоги до претендентів, які не проживають в одній із держав ЄС. Для європейців умови набагато простіші, вони можуть безперешкодно працювати в Бельгії нарівні з місцевими жителями і лише в разі працевлаштування понад 3 місяців зобов’язані пройти реєстрацію і отримати вид на проживання.

Наприклад, для українців процес працевлаштування в Бельгії виглядає так:
 • пошук доступної вакансії;
 • підписання трудового контракту;
 • оформлення дозволу на роботу;
 • отримання робочої візи, а при працевлаштуванні на термін понад 3 місяці – виду на проживання;
 • переїзд до Бельгії.

З вакансією і трудовим контрактом повинно бути все більш-менш зрозуміло. Про способи пошуку робочого місця і популярні напрями поговоримо трохи пізніше. Зараз більш докладно зупинимося на типах дозволів на роботу в Бельгії.

Типи дозволів на роботу в Бельгії

Типи дозволів на роботу в Бельгії:
 • Дозвіл тип А. Дозволяє працювати в Бельгії необмежений період часу в будь-якій оплачуваній професії та вільно міняти роботодавця. Для його отримання потрібно протягом 10 років безперервно проживати на бельгійській території і не менше 4 років працювати з дозволом типу В. Чотирирічний термін скорочується до одного року в разі шлюбу з громадянином або постійним жителем Бельгії. Однак цей дозвіл доступний не для всіх іноземців, ось деякі винятки:
 • висококваліфіковані працівники та технічні фахівці;
 • вчені;
 • тимчасові працівники;
 • стажисти.

 

 • Дозвіл тип В. Дозволяє працювати в Бельгії на конкретного роботодавця в певній професії не більше одного року, після чого потрібно продовження. Для оформлення дозволу на роботу вакансія якийсь час рекламується на місцевому ринку праці, і тільки після відсутності кандидатів на це місце серед бельгійців і європейців влада Бельгії може задовольнити заявку.

Деякі особи можуть бути звільнені від подібної перевірки на місцевому ринку, в основному це вчені, висококваліфіковані працівники і технічні фахівці. Як правило, професія повинна бути для Бельгії дефіцитною. У разі зміни роботодавця процедуру доведеться пройти знову.

 • Дозвіл тип С. Дає право на працевлаштування в Бельгії іноземцям, які тимчасово перебувають на бельгійській території. Наприклад, студенти, члени сімей дипломатів, шукачі притулку тощо. Термін дії дозволу обмежується 12 місяцями з можливістю продовження. Допускається зміна роботодавця і сфери діяльності.

В окрему категорію отримання дозволу на роботу в Бельгії можна винести Блакитну карту ЄС (Blue Card EU). Документ видається висококваліфікованим іноземним фахівцям. Основні вимоги:

 • трудовий контракт із бельгійським роботодавцем на строк не менше 1 року;
 • вища освіта й досвід роботи на посаді кваліфікованого фахівця;
 • заробітна плата в контракті не менше 51 882 євро на рік.

В основному громадяни України претендують на отримання дозволу на роботу в Бельгії типу В. Щоб претендувати на вакансію, важливо підготувати себе до основних вимог до іноземців із боку бельгійських роботодавців.

Вимоги до іноземців для працевлаштування в Бельгії

 1. Мова. Володіння іноземними мовами на прийнятному для виконання трудових обов’язків рівні в більшості випадків буде основною вимогою для заняття вакансії в бельгійській компанії. Крім англійської, якої іноді буває досить, залежно від регіону можуть знадобитися навички однієї з трьох офіційних мов Бельгії. На південному сході – це німецька, у Фландрії (північ Бельгії) – нідерландська (фламандський діалект), у Валлонії (південь Бельгії) – французька. У столиці Бельгії Брюсселі в основному говорять нідерландською та французькою. Робота в Бельгії без знання мови – це ризикований захід із вкрай малими шансами на гідне і легальне робоче місце.
 2. Кваліфікація. Великою перевагою під час працевлаштування в Бельгії є диплом місцевого або одного з європейських ВНЗ. Крім того, знадобляться досвід роботи та професійні навички, що дозволяють конкурувати з бельгійцями і європейцями.

Працевлаштування в Бельгії. Пошук вакансії без посередників.

Пошук підходящої вакансії в Бельгії для українців, як правило, передбачає багатогодинне дослідження бельгійського ринку праці загальнодоступним способом, тобто через інтернет. Якщо близьких родичів або хоча б друзів і знайомих, які проживають в Бельгії, немає, тоді це єдиний варіант.

Успіх самостійного працевлаштування в Бельгії, тобто без посередників, багато в чому залежить від регіону. У кожному з них функціонує свій центр зайнятості. Насамперед обов’язково відвідайте офіційні сайти цих організацій, де можна знайти додаткову інформацію про роботу в Бельгії, а може, і взагалі отримати консультацію.

Активно використовуйте соціальні мережі, особливо професійні – LinkedIn і Epnetwork.

Сміливість міста бере! Як варіант можна звернутися до роботодавця безпосередньо. Головне, не переплутати мову і грамотно оформити супровідний лист. Інший спосіб – це скористатися послугами кадрових агентств. Як у першому, так і в другому випадку для пошуку компанії знадобиться цей ресурс: Golden Pages.

Резюме та супровідний лист повинні бути адаптовані під бельгійського роботодавця. На перерахованих вище сайтах є зразки і можливість отримати практичну допомогу в цьому питанні.

Вакансії та зарплата в Бельгії в 2018 році

За аналогією з розвиненими європейськими країнами сектор сільського господарства Бельгії заснований на використанні високотехнологічного обладнання. Завдяки цьому в цій сфері працює всього 1,3% населення. Десь п’ята частина громадян зайнята в промисловому виробництві. Левова частка робочої сили доводиться на сферу послуг – в районі 80%.

Офіційна мінімальна заробітна плата в Бельгії дорівнює 1531,93 євро в місяць. Середня заробітна плата в Бельгії в 2017 році після вирахування податків становила близько 2 100 євро на місяць. Це вище за середні показники по ЄС. Наприклад, це нижче, ніж у скандинавських країнах або Німеччині та Великобританії, але більше, ніж в Іспанії та Італії. Найвищі ставки зафіксовані в Брюссельському регіоні.

Середня зарплата в Бельгії за професіями (євро/місяць):
 • Страховики та керівники компаній – 7000-8000.
 • Наука й освіта – 3700-3800.
 • Інженери – 3700.
 • IT-фахівці – 3300.
 • Будівельники – 2800.
 • Водії, кур’єри, працівники транспорту – 2500.
 • Туризм, готельний та ресторанний бізнес – 1900-2000.
 • Офіціанти, кухарі, перукарі, прибиральники, вантажники – до 1600-2000.

 

Вакансії в Бельгії для українців та інших іноземців із країн СНД у 2018 році доступні в основному висококваліфікованим фахівцям – власникам технічних професій, особливо у сфері IT. Певною мірою бельгійський ринок праці відчуває брак в таких працівників:
 • Архітектори (цивільне будівництво).
 • Молодший медичний персонал (медсестри, акушерки).
 • Інженери і будівельники (електрики, штукатури, каменярі).
 • IT- фахівці (програмісти, веб-дизайнери).
 • Секретарі.
 • Вчителі англійської мови в середніх школах.
 • Соціальні працівники.

Оформлення дозволу на роботу і довгострокової візи до Бельгії (тип D) відбувається в тісній взаємодії зі співробітниками бельгійського Консульства в Україні, які дадуть необхідні консультації та уточнять перелік необхідних документів. Зазвичай цей процес займає близько 1,5-2 місяців.