Eurabota - работа в Европе
Статьи

Карта сталего побиту по Карті поляка


Карта сталего побиту (від польської Stałego Pobytu – постійне перебування) є одним з різновидів Карти побиту, що дає право на ПМП на території Польщі.karta-stalogo-pobytu-po-karti-polyaka

За кількістю можливостей і прав Карта сталего побиту (далі КСП) надає розширені можливості та є останнім етапом перед отриманням повноправного громадянства.

У цьому матеріалі буде розглянута Карта сталего побиту за Картою поляка: уточнимо, як отримати документ за Картою поляка і що робити, якщо її немає.

Зі статті ви дізнаєтесь:

Карта поляка VS Карта сталего побиту

Видається Карта сталего побиту за корінням, як за наявною Карту поляка, так і без неї. У першому випадку процес буде полегшений, адже походження вже було доведено під час отримання документа. Однак цей етап зовсім необов’язковий – польське коріння можна використовувати безпосередньо під час оформлення КСП.

Перш за все: чим відрізняється Карта поляка від Карти сталего побиту, кожне з яких видається строком на 10 років і без проблем пролонгується на наступне десятиліття?

Карта сталего побиту значно розширює права і дає додаткові можливості:
 • постійно перебувати в Республіці;
 • претендувати на громадянство Польщі;
 • отримувати візи в США та Великобританію з Польщі на пільгових умовах;
 • претендувати на фінансову допомогу в перші дев’ять місяців перебування в країні;
 • реєструвати авто або об’єкти нерухомості в РП.

Решта прав багато в чому аналогічні: мультивіза до Польщі, безкоштовна медична допомога, навчання тощо.

Умови отримання Карти побиту в Польщі

Далі розглянемо варіанти, як отримати Карту сталего побиту.

На підставі коренів (без Карти поляка)

Щоб отримати КСП, не маючи Карти поляка, потрібно надати документи, що підтверджують наявність польських коренів. Це ті ж самі підстави, які ми докладно описували в інший нашій статті.

Процедури дуже багато в чому збігаються: так само необхідно пройти співбесіду, на якому ставляться аналогічні питання консула на Карту побиту. 

Подавати документи можна як в консульствах на території України, так і у воєводствах у РП. Однак, як показує практика, оперативність роботи польських чиновників значно вища!

Загальний пакет документів у разі відсутності Карти поляка містить:
 1. Заява-анкета в двох примірниках (польською).

Перед початком заповнення анкети уважно ознайомтеся з нашою інструкцією.

 1. Фотографії – 4 штуки, зроблені за загальними правилами. 
 2. Закордонний паспорт – оригінал і дві копії всіх сторінок.
 3. Підтвердження польського походження. У разі, якщо підстава написана мовою, відмінною від польської, необхідно надати присяжний переклад.

Залежно від воєводства можуть бути затребувані й інші документи:

 • дані про родичів, які проживають в РП;
 • прописка/реєстрація тощо.

Часто вимагають написати у вільній формі (або вписати в спеціальне поле анкети) обґрунтування запиту на КСП: чому здобувач бажає її отримати, які його плани. Бажано вказувати, що своє майбутнє людина пов’язує тільки з РП. Вартість Карти сталего побиту становить 640 злотих за гербовий збір + 50 злотих за пластикову карту.

Карта сталего побиту за Картою поляка

Маючи цей документ, Карту сталего побиту за польським походженням отримати значно легше. Підстави вже були пред’явлені раніше, і повторного їх зазначення не потрібно. Пакет буде відрізнятися від попереднього лише одним: замість підтвердження походження необхідно надати оригінал і копію Карти поляка.

Чинний закон оголошує: Карта побиту за Картою поляка видається безкоштовно! Однак деякі воєводства можуть запросити зі здобувача вартість виготовлення. Також може знадобитися зробити додаткові копії документів і фото безпосередньо у воєводстві – всі ці послуги платні.

Терміни розгляду та виготовлення

Закон дозволяє розглядати запити здобувача до 8 місяців (в особливо складних випадках), однак насправді все відбувається значно швидше: перший виклик після подачі заявки може відбутися протягом двох тижнів. З урахуванням збору документів, проходження співбесіди і проведення експертизи загальний термін, як правило, становить 3-4 місяці.

За наявності Карти поляка (через відсутність необхідності експертиз) термін може бути скорочений в два рази. Виготовлення займає 10-14 днів. Під час прийому документів до розгляду в паспорт здобувача ставиться спеціальний штамп, який дає йому повне право власника Карти сталего побиту на період розгляду запиту. Однак дія дозволів поширюється тільки на польські території!

Терміни отримання громадянства за наявності ПМП

Закон «Про іноземців» передбачає можливість отримання польського громадянства особам, які мають КСП, через 3 роки проживання на території Республіки, однак якщо картка стала побиту була отримана за корінням, то претендувати на громадянство можна через 1 рік.

USTAWA z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach

Art. 500.

...

 1. Za obywatela polskiego uznaje się:

1) cudzoziemca przebywającego nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej od 3 lat na odstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej lub prawa stałego pobytu, który posiada w Rzeczypospolitej Polskiej stabilne i regularne źródło dochodu oraz tytuł prawny do zajmowania lokalu mieszkalnego ;

Фінансова допомога

Уже згадувалося, що нове трактування закону надає можливість безкоштовно отримати Карту побиту на підставі Карти поляка. Крім цього, передбачена фінансова допомога як власникам документа, так і тим, хто тільки подав запит на отримання КСП (за наявності Карти поляка), а також членам їхніх сімей. Зверніть увагу, що в разі подачі на КСП за Картою поляка претендувати на фінансову допомогу можна лише протягом трьох місяців з моменту РЕЄСТРАЦІЇ внесек на сталий побит.

Власник Карти сталего побиту (або претенденти) та їхні подружжя мають право на отримання:
 • 1-3 міс.: 925 pln на людину;
 • 4-9 міс.: 555 pln на людину.

На дітей можуть надати:

 • 1-3 міс.: 462,5 pln на дитину;
 • 4-9 міс.: 277,5 pln на дитину.

Максимальний термін виплат – 9 місяців. Підставами для припинення виплат можуть стати: отримання польського громадянства або відмова в отриманні ПМП, а також відсутність коштів на подібні виплати, закладені в бюджет Польщі.

Karta Stałego Pobytu – інструмент, що надає максимум вигід. Для тих, хто бажає пов’язати своє майбутнє з Республікою Польщею, його отримання необхідне. Наявність Карти поляка – фактор зручний, але зовсім не обов’язковий. Якщо підставою для Stałego Pobytu є походження, то довести цей факт можна і в процесі отримання КСП, в результаті об’єднавши дві дії в одну