Eurabota - работа в Европе
Статьи

Бізнес в Японії


За обсягом номінального ВВП Японія займає третє місце в світі, випереджаючи такі розвинуті європейські країни, як Німеччина і Великобританія. Попри деякі демографічні проблеми та природні катаклізми (землетрус і цунамі 2011 року), це острівна держава в Східній Азії з населенням близько 126,9 млн чоловік зберігає сильну ринкову економіку, орієнтовану на сферу високих технологій і промисловий сектор в цілому. Сьогодні тисячі трудових мігрантів прагнуть знайти роботу в Японії, а багато підприємців розглядають варіанти відкриття власного бізнесу в цій розвинутій країні.

biznes-v-yaponiyi

З огляду на певне уповільнення економічного зростання в останні роки, японський уряд вживає дієвих заходів щодо стабілізації ситуації, наприклад, пом'якшується грошово-кредитна політика, знижується фіскальний тиск на бізнес і проводиться ряд структурних реформ. Університети Японії випускають добре підготовлених висококваліфікованих фахівців, а середні японські зарплати вище ніж у багатьох країнах Західної Європи. Залучення іноземних інвестицій і створення комфортних умов для іноземних компаній - це пріоритетні завдання місцевої влади. Про те як відкрити бізнес в Японії поговоримо далі.

ЗМІСТ

 1. Особливості ведення бізнесу
 2. Бізнес-імміграція та вибір форми власності
 3. Реєстрація компанії
 4. Податки в Японії

Особливості ведення бізнесу в Японії

За версією агентства Doing Business у 2017 році з 190 країн світу за доступністю відкриття бізнесу Японія займає 34-е місце, розташувавшись між Швейцарією (33) і Росією (35). У державі практично ідеальна інфраструктура, прозора правова система, дуже низький рівень злочинності та корупції. Закордонним підприємцям гарантується безпека та оптимальні умови для ведення бізнесу нарівні з громадянами Японії.

Безумовно, одне з головних перешкод для ефективного здійснення підприємницької діяльності в Країні висхідного сонця полягає в географічному розташуванні. Японія не має сухопутних кордонів з іншими державами, тому логістичні питання вирішуються виключно за допомогою морського і повітряного транспорту. У сучасному світі це не проблема. Крім того, іноземці повинні враховувати менталітет японців і бути готові до мовного бар'єра.

У більшості випадків, особливо на етапі реєстрації компанії, підприємцям потрібні послуги місцевих фахівців, включаючи, юристів, бухгалтерів і аудиторів. Багато людей спочатку налаштовуються на ведення бізнесу в Японії спільно з японськими партнерами. В країні величезний науково-дослідний та інноваційний потенціал, масштабний споживчий ринок і високий рейтинг глобальної конкурентоспроможності.

Найбільші світові корпорації відкривають в Японії представництва і відділення, та й власних потужних компаній в державі достатньо. Чого тільки варті такі гіганти, як Toyota, Honda, Hitachi, Softbank і так далі. Для ведення бізнесу і легального перебування на японській території підприємці з-за кордону зазвичай оформляють спеціальну «візу бізнес-менеджера / інвестора», яка видається Імміграційним бюро Японії на 4 місяці з правом продовження на один рік.

Бізнес-імміграція та вибір форми власності в Японії

Переїзд до Японії з метою ведення бізнесу для українських та інших іноземців завдання вельми складне. Найчастіше для отримання візи бізнес-менеджера / інвестора мінімальна сума інвестицій повинна бути не нижче 5 000 000 ієн, що еквівалентно 44,5 тисячам доларів. Навіть попри те, що ця норма закону була скасована в 2015 році. Крім того, необхідно забезпечити офіс / складське приміщення для здійснення бізнесу в Японії. Сфера діяльності повинна надавати позитивний вплив на японську економіку. Для цього місцевій владі потрібно надати чіткий бізнес-план. У видачі візи може бути відмовлено, якщо в іноземного підприємця немає відповідного досвіду. Обов'язково потрібно забезпечити робочими місцями місцевих жителів. Іноді цей фактор допомагає понизити необхідну мінімальну суму інвестицій.

Якщо в іноземця вже є власний бізнес, то забезпечити присутність в Японії найкраще за допомогою створення представництва або філії. У першому випадку, дозволяється збирати та аналізувати інформацію про японський ринок, купувати місцеву продукцію і розгортати рекламні / маркетингові кампанії, але здійснювати комерційну діяльність заборонено. Філія дозволяє вести практично повноцінний бізнес в Японії.

Відповідно до японського законодавства існує три основні форми власності для компанії:
 • Акціонерне товариство (АТ). Stock company (Kabushiki Kaisha)
 • Товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ). Limited liability company (Godo Kaisha)
 • Партнерство (П). General partnership company (Gomei Kaisha) і Limited partnership company (Goshi Kaisha)

Вибір виду компаній залежить від конкретної сфери діяльності, обсягу інвестицій, потреб в оптимізації оподаткування і так далі. Найпопулярніша форма власності для бізнесу в Японії - це акціонерне товариство. На відміну від партнерства, учасники АТ і ТОВ несуть обмежену відповідальність за діяльність компанії, пропорційну внескам до статутного капіталу.

Реєстрація компанії в Японії

На прикладі акціонерного товариства розглянемо основні етапи реєстрації компанії в Японії.
 1. Реєстрація юридичної адреси, а також підготовка документів та відомостей про нову компанію, включаючи, найменування, бізнес-план, розмір капіталу, ціни випуску акцій, резервні фонди, імена та повноваження ради директорів, частки учасників акціонерів і так далі.
 2. Затвердження в японському Бюро з правових питань найменування компанії.
 3. Підготовка статуту.
 4. Нотаріальне посвідчення установчих документів компанії японським нотаріусом.
 5. Подача заяви в банк на внесення статутного капіталу та отримання відповідного свідоцтва.
 6. Призначення директорів, аудиторів та інших посадових осіб, а також підготовка додаткової документації, включаючи фірмовий друк компанії.
 7. Звернення в Бюро з правових питань Японії з заявою про реєстрацію нової компанії. Термін розгляду близько 2 тижнів.
 8. Отримання сертифікату про реєстрацію компанії в Японії.
 9. Відкриття банківського рахунку під найменуванням компанії.
 10. Додаткові процедури, пов'язані з отриманням ліцензій на деякі види діяльності, реєстрацією в податкових органах і службах соціального страхування.

Зазвичай термін реєстрації бізнесу (компанії) в Японії займає від 2-4 тижнів до 3 місяців. Справитися з цією процедурою без спеціалізованих посередників практично нереально.

Податки в Японії в 2017 році

Зареєстровані в Японії компанії оподатковуються по всьому світу, включаючи доходи від іноземних філій. У деяких випадках передбачено скорочення зобов'язань з метою уникнення подвійного оподаткування. Загальні ставки корпоративного податку залежать від рівня річного обороту і розміру підприємства.

Ставки податків в Японії в 2017 році

Корпоративний податок на прибуток

Для малих і середніх компаній:

 • Оборот до 4 млн ієн в рік - 25,99%
 • Оборот від 4 до 8 млн ієн в рік - 27,57%
 • Оборот більш ніж 8 млн ієн в рік - 33,80% (з 1 квітня 2018 року - 33,59%)

Для інших компаній (статутний капітал більше ніж 100 млн ієн і офіси розташовані в декількох префектурах) - 29,97% (з 1 квітня 2018 року - 29,74%).

Ефективна ставка корпоративного податку (виключає деякі інші податки)

 • Для малих і середніх компаній - 34,81%, а з 1 квітня 2018 року - 34,6%
 • Для великих компаній - 30,86%, а з 1 квітня 2018 року - 30,62%

Прибутковий податок в Японії

 • Річний дохід від 0 до 1 950 000 ієн - 5%
 • Річний дохід від 1 950 001 до 3 300 000 ієн - 10%
 • Річний дохід від 3 300 001 до 6 695 000 ієн - 20%
 • Річний дохід від 6 695 001 до 9 000 000 ієн - 23%
 • Річний дохід від 9 000 001 до 18 000 000 ієн - 33%
 • Річний дохід від 18 000 001 до 40 000 000 ієн - 40%

Починаючи з 1 грудня 2019 року спеціальний місцевий корпоративний податок в Японії буде скасований. Однак японські компанії як і раніше сплачують муніципальний податок і стандартний місцевий корпоративний податок.