Eurabota - работа в Европе
Статьи

Бізнес в Китаї


З кінця 70-х років минулого століття Китай провів ряд реформ і плавно, але досить ефективно перейшов від централізованої економіки до принципів вільного ринку. Державні підприємства знайшли значну автономію, знизився фіскальний тиск на бізнес, збільшилася частка приватного сектора, стрімкий розвиток отримав фондовий ринок, вишикувалася сучасна банківська система, зовнішня торгівля досягла неймовірних обертів і в країну «хлинули» інвестиції.

бізнес в Китаї

Результати грамотної політики китайської влади відомі всьому світу. Сьогодні Китайська Народна Республіка володіє другою найбільшою економікою планети після США, якщо враховувати номінальний ВВП, а за таким показником, як ВВП за паритетом купівельної спроможності, навіть випереджає американську державу. Всупереч порівняно низьким доходам на душу населення, зарплати в Китаї стрімко зростають і якість життя поліпшується. Про те як відкрити бізнес в Китаї поговоримо далі.

ЗМІСТ

 1. Особливості ведення бізнесу в Китаї
 2. Форми власності в Китаї
 3. Реєстрація компанії в Китаї
 4. Податки в Китаї
 5. Бізнес-віза в Китай

Особливості ведення бізнесу в Китаї

Одне з пріоритетних завдань уряду Китаю полягає в підвищенні внутрішнього попиту та зниження залежності економіки від державних дотацій, експорту та деяких галузей важкої промисловості. Особлива увага приділяється інноваціям і науково-технічних розробок. Сучасні громадяни Китаю отримують якісну освіту за кордоном або в престижних китайських вузах і багато з них замість найманої праці воліють відкривати в своїй країні бізнес. Отже, конкуренція на ринку тільки зростає.

Для того щоб жити на китайській території та успішно вести бізнес, іноземцям, включаючи українців, необхідно враховувати менталітет місцевих жителів, особливості культури та традиції, а головне, мовний бар'єр. Без допомоги китайських бізнес-партнерів, бухгалтерів, юристів і консультантів почати власну справу вельми проблематично. Ось чому багато підприємців переймають перспективні ідеї або вивчають питання ведення бізнесу з Китаєм за умови знаходження в своїй країні, що є більш реальним варіантом.

За версією агентства Doing Business у 2017 році з 190 країн світу за доступністю відкриття бізнесу Китай займає 78-е місце. Ринкові реформи впроваджуються повільно, тому в порівнянні з багатьма розвиненими регіонами Європи та Азії, процедура реєстрації компанії на китайській території для іноземців досить складна. Переважна роль в економіці як і раніше належить державі, яке досить жорстко контролює як місцевих бізнесменів, так і підприємців з-за кордону.

Форми власності в Китаї

Законодавство Китаю дозволяє іноземцям реєструвати компанії декількох форм власності, кожна з яких має певні переваги й недоліки.

Розглянь три найбільш популярних і доступних:

Представництво (RO). Найдоступніший спосіб відкрити бізнес в Китаї полягає в реєстрації представництва іноземної компанії. Однак ця форма власності зводить варіанти здійснення підприємницької діяльності до мінімуму. Випуск продукції, приймання платежів, імпорт і експорт заборонені. По суті, це буде маркетингова структура, відповідна для залучення уваги китайських клієнтів до товарів і послуг, вироблених і поширюваних в іншій країні.

Спільне підприємство (JV). Більш широке поле діяльності для іноземних бізнесменів пропонує спільне підприємство. Будь-які серйозні обмеження відсутні, але головна умова й ризик одночасно - це партнер з Китаю. Знайти перевірену та надійну людину в сфері бізнесу важко навіть в рідній країні. Всі документи повинні бути ретельно перевірені й оформлені юридично грамотно. Особливо, що стосується частки участі у власності компанії.

Іноземне підприємство в повній власності (WOFE). Подібну компанію в Китаї зареєструвати найскладніше, тому що 100% активів може належати іноземцеві. Крім того, ця форма власності наділяє підприємця з-за кордону рівними правами з місцевими бізнесменами. Більшість WOFE функціонує у вигляді LLC за аналогією з вітчизняними ТОВ, де відповідальність власників за зобов'язаннями обмежується розмірами вкладів до статутного капіталу компанії.

Реєстрація компанії в Китаї

Через те, що за статистикою більша частина закордонних підприємців в останні роки воліють відкривати компанії в вигляді WOFE, розглянемо процедуру реєстрації бізнесу в Китаї на прикладі цієї форми власності. Але відзначимо, що без допомоги китайських посередників або спеціалізованих вітчизняних консультантів пройти цей шлях практично нереально.

 1. Вибір сфери діяльності для бізнесу. Деякі напрямки підприємництва в Китаї повністю або частково недоступні для іноземців. Наприклад, сфера медицини, освіти, телекомунікацій, морських і повітряних перевезень, банківський сектор.
 2. Збір і підготовка документації. Виділимо основні:
 • свідоцтво про реєстрацію та установчі документи компанії, завірені в китайському Консульстві.
 • офіційний лист з банківської установи, де обслуговується іноземний бізнесмен, що підтверджує хорошу репутацію і наявність коштів.
 • копія паспорта іноземця, завірена в китайському Консульстві.
 • фото і коротке резюме китайського бізнес-партнера.
 • вісім варіантів найменувань для компанії в Китаї.
 • відомості про місце розташування офісу компанії на китайській території, наприклад, копії договору оренди або свідоцтво про право власності на нерухомість.
 • докладний опис сфери діяльності та бізнес-план.
 1. Подача заяви на реєстрацію бізнесу в Китаї в уповноважені державні органи, зокрема, до Міністерства Комерції. Термін розгляду зазвичай становить не менше 2-3 місяців. Все залежить від міста, напрямку та масштабів майбутнього бізнесу. Процес затвердження може супроводжуватися численними переговорами з органами, які перевіряють та оплатою різних реєстраційних зборів.

У разі позитивного рішення, протягом 30 днів подається заява для отримання ліцензії на ведення бізнесу в Китаї, а компанія реєструється в Адміністрації промисловості й торгівлі. Перелік документів уточнюють співробітники відомства. На останньому етапі відкривається рахунок в китайській фінансовій установі.

Податки в Китаї у 2017 році

Податкове законодавство Китаю передбачає рівні ставки податків як для місцевих, так і для закордонних підприємців. При цьому останні роки в країні спостерігається значна лібералізація фіскальної сфери, що є додатковим стимулом для інвесторів і сприятливо позначається на розвитку економіки.

Ставки податків в Китаї у 2017 році

Ставки податків
 • Корпоративний податок на прибуток - 25%. Крім того, з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2019 року малі підприємства з річним оборотом до 500 000 юанів можуть платити корпоративний податок в розмірі 20%.
 • Дивіденди (відсотки, роялті) - 10%
 • ПДВ - 17, 11 і 6%. Зокрема, знижена ставка в 11% передбачена для сільськогосподарської продукції, книг, електронних публікацій, аудіо та відео товарів.
 • Соціальні внески - до 40% від фонду заробітної плати.
 • Податок на нерухомість - 1,2% від вартості об'єкта або 12% від суми оренди.
 • Будівництво та обслуговування інфраструктури міста - 1, 5, 7%.

Бізнес-віза в Китай

Для здійснення разових або багаторазових поїздок і ведення підприємницької діяльності на китайській території іноземець повинен оформити бізнес-візу в Китай. Місцеве законодавство передбачає два варіанти.

 • Віза M. Нова бізнес-віза в Китай, що діє з 1 вересня 2013 року, яка видається іноземцям для здійснення комерційної та торговельної діяльності на китайській території. Максимальний термін дії один рік з правом продовження ще на 180 днів.
 • Віза F. Формально віза F не дозволяє здійснювати комерційну діяльність і призначена для іноземців, запрошених в Китай для участі в науково-технічних, освітніх, культурних, медичних та спортивних заходах. Але по факту деякі підприємці використовують цей тип візи для вирішення бізнес-питань на китайській території.