Eurabota - работа в Европе
Статьи

Бізнес в Італії


Італія - це одна з провідних країн Європейського Союзу, що має стабільні показники економічного розвитку і перспективи для подальшого зростання. Зручне географічне розташування в південній частині Європи дозволяє Італії ефективно взаємодіяти з іншими країнами та зміцнювати торговельні відносини.Італія зміцнення торгівельних відносин

Левова частка італійського експорту припадає на Німеччину, Францію і США. При виборі міста для ведення бізнесу в Італії потрібно враховувати поділ країни на розвинений промислову північ і сільськогосподарський південь, що потребує фінансової підтримки з боку держави.

Попри деякі проблеми Італії в останні роки, пов'язані з ростом державного боргу, невеликим спадом промислового виробництва та підвищенням рівня безробіття, країна з населенням в більш ніж 60 млн осіб - це перспективний ринок збуту і надійна робоча сила.

У рейтингу агентства Doing Business на 2017 рік Італія займає 50-е місце з 190 країн світу за доступністю ведення бізнесу. Причому за показником міжнародної торгівлі країна є одним з лідерів. У цій статті ми розглянемо питання про те як відкрити та вести бізнес в Італії іноземцю, громадянину України зокрема.

ЗМІСТ

 1. Специфіка ведення бізнесу в Італії
 2. Відкриття бізнесу в Італії
 3. Форми власності для ведення бізнесу в Італії
 4. Податки в Італії
 5. Напрямки для бізнесу в Італії
 6. Бізнес-віза в Італію

Специфіка ведення бізнесу в Італії

Бізнес-імміграція до Італії - це відмінний спосіб переїхати в Європу на ПМП та в перспективі оформити італійське громадянство. Перш ніж починати глибоке вивчення юридичних аспектів ведення бізнесу в Італії необхідно враховувати деякі особливості ділового клімату в цій країні. Специфіка місцевого побуту, менталітет італійців та правила поведінки в бізнес-середовищі які звідси випливають можуть дуже сильно вплинути на досягнення успіху.

Наприклад, хоч рівень корупції в Італії не можна порівняти з країнами СНД, але все ж проблема існує. Просто в інших формах. Одна з яких - це досягнення бізнес цілей і кар'єрного зростання за допомогою родинних чи дружніх зв'язків. В Італії сімейний бізнес передається з покоління в покоління протягом багатьох років. На деякі ніші іноземцю пробитися практично нереально, а хабар у чужій людині брати ніхто не буде.

Ще одна особливість - це розмірене життя італійців. Наприклад, нормою поведінки в Італії є 20-30 хвилинне запізнення на ділову зустріч, а то й більше. При зустрічі не прийнято відразу обговорювати питання бізнесу, якийсь час приділяється розмові на сторонні теми. Звідси й необхідність в розмовних навичках. Велика увага приділяється зовнішньому вигляду та охайності людини, як відомо Італія світовий законодавець мод.

Тому великою перевагою перед відкриттям свого бізнесу в Італії, буде проживання в цій країні якийсь час. Причому непросто як турист, а як студент італійського вузу або найманий працівник. До речі, ведення бізнесу в Італії як індивідуального підприємця не забороняє паралельно влаштовуватися на роботу в італійських компаніях.

Відкриття бізнесу в Італії

Італія фото

Найбільш поширеними формами підприємництва в Італії є дрібний і середній бізнес. Близько 98% з більш ніж 4 млн компаній, мають в штаті не більше 20 осіб, в середньому 4-5 співробітників. Втім, якщо починати з нуля, то дрібний бізнес - це оптимальний варіант для іноземця.

Особливих обмежень у виборі виду діяльності в Італії немає. Для реєстрації фірми, швидше за все, будуть потрібні послуги місцевих фахівців. З метою здійснення підприємницької діяльності потрібно законно перебувати на італійській території, тобто отримати вид на проживання в Італії.

Вартість і процедура реєстрації бізнесу в Італії

Для реєстрації бізнесу в Італії необхідно подати заявку на занесення нової компанії в бізнес реєстр в місцевому відділенні Торгово-промислової палати. На сьогодні в базі даних реєстру зберігається інформація про більш ніж 6 млн компаній і 10 млн громадян (підприємців, акціонерів, директорів). Будь-який охочий може вільно скористатися наявними там даними. Правильно заповнивши всі необхідні форми заявнику видадуть:

 • реєстраційний код компанії
 • ідентифікаційний номер платника податків
 • повідомлення про реєстрацію в управлінні соціального забезпечення
 • повідомлення про реєстрацію в управлінні страхування від нещасних випадків

Заявка подається через спеціальний сайт registroimprese.it. Всі повідомлення будуть приходити на сертифікований адреса електронної пошти. Формально процедура може зайняти до 7 днів, в дійсності 2-3 дні. Вартість реєстрації близько 220 євро. Також для реєстрації компанії потрібно виконати наступні процедури:

 1. Відкрити рахунок в банку.
 2. Нотаріально завірити статутні документи та державний Акт інкорпорації (ATTO costitutivo). Вартість 150-190 євро.
 3. Купити корпоративні та бухгалтерські книги, оплатити державний податок у розмірі 310 євро.
 4. У разі найму працівників, за один день до початку трудових відносин, через сайт co.provincia.roma.it повідомити про це місцеве бюро праці.
 5. Для деяких видів діяльності може знадобитися ліцензія.

За більш детальною інформацією про тонкощі реєстрації бізнесу в Італії слід звертатися до місцевих фахівців. Самостійно пройти цю процедуру досить проблематично.

Популярні форми власності для ведення бізнесу в Італії

Бізнес фото

Залежно від цілей і масштабу бізнесу, законодавство Італії передбачає різні форми власності для компаній. Як і в більшості європейських країн найбільш популярними є Товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ), Акціонерне товариство (АТ) та індивідуальне підприємництво (ІП).

ТОВ (SRL). Сама відповідна форма для дрібного і середнього бізнесу в Італії. Порівняно легка процедура реєстрації та вимоги до фінансової звітності. Мінімальний статутний капітал в розмірі 10000 євро може бути внесений в грошовій і натуральній формі.

Сума початкового внеску становить 25% від статутного капіталу, якщо акціонер один - 100% Кількість акціонерів не обмежена, відповідальність пропорційна часткам у статутному капіталі.

АТ (SPA). Підходить для великих компаній. Мінімальний розмір статутного капіталу 120000 євро. Відповідальність акціонерів дорівнює внесками до статутного капіталу. Більш серйозні вимоги до ведення бухгалтерської та податкової звітності, ніж в ТОВ.

ІП (Ditta individuale). Для молодих і недосвідчених іноземних бізнесменів кращий варіант. Проста процедура відкриття, гнучке оподаткування і можливість одночасно працювати за найманням.

Податки в Італії

В Італії досить складна система оподаткування, з високими процентними ставками. У деяких випадках доведеться віддати більше ніж 50% доходу. Багато що залежить від виду діяльності, міста і розміру бізнесу.

Ставки основних податків Італії в 2017 році:
 • Податок на прибуток - 34,83%
 • ПДВ - 22%, знижені ставки на деякі товари та послуги - 10% і 5%.
 • Прибутковий податок - прогресивна ставка від 23% до 43%

У зв'язку з тим, що в Італії не існує єдиного документа, що регламентує податкове законодавство, самостійно розібратися з тонкощами сплати податків і способів їх оптимізації дуже складно. На перших порах буде потрібна допомога місцевих консультантів.

Популярні напрямки для бізнесу в Італії

При виборі сфери діяльності в Італії, крім навичок і досвіду, потрібно врахувати попит на цей вид бізнесу в регіоні та бюрократичну тяганину, з якими доведеться зіткнутися. Наприклад, дуже привабливою справою здається відкриття ресторану, адже італійська кухня відома на весь світ. Але відразу потрібно врахувати скільки ліцензій і дозволів потрібно буде оформити, яким нормам гігієни та стандартам якості потрібно відповідати. Якщо і починати бізнес в цій сфері, то з чогось дрібного, кафе чи бару, невеликого магазинчика.

Ще один момент - це вибір аудиторії. Дуже багато хто поспішає відкрити бізнес в Італії, націлений на російськомовну аудиторію. Звичайно, кількість любителів подорожей з країн СНД не зменшується, але разом з тим і конкуренція в цьому напрямку постійно зростає. Італія займає верхні позиції в рейтингах щодо щорічного відвідування країни туристами. Тому не варто обмежуватися окремими національностями, краще охопити якомога більше потенційних покупців. А взагалі, туристична сфера одна з найприбутковіших в Італії.

Популярними напрямками для бізнесу в Італії є продуктова сфера, одяг і мода, косметика, будівництво, автомобілі, фармакологія. На багато з них потрібні спеціальні ліцензії. Наприклад, дозвіл на будівництво можна чекати до 6 місяців. У кого дозволяє фінансове становище можуть купити готовий бізнес в Італії. Варіантів тут маса, ціна залежить від міста і виду діяльності. Салон краси можна придбати за 30 тис євро, піцерію за 500 тис євро, а відому мережу супермаркетів за 5 млн євро.

Бізнес-віза в Італію

Бізнес-імміграція до Італії має на увазі легальне здійснення підприємницької діяльності на італійській території. Для цього необхідно оформити бізнес-візу. Зазвичай оформляється довгострокова національна віза (D) з можливістю перебування в Італії більше ніж 90 днів.

Документи на бізнес візу в Італію в 2017 році:

 1. Анкета і дві кольорові фотографії (3,5 × 4,5 см).
 2. Громадянський та закордонний паспорт з копіями всіх сторінок.
 3. Медична страховка.
 4. Документ, що підтверджує ведення бізнесу в Італії (довідка про реєстрацію).
 5. Підтвердження фінансової забезпеченості.
 6. Наявність місця для проживання в Італії.

Іноді співробітники Консульства Італії можуть зажадати додаткову інформацію. Всі документи повинні бути перекладені на італійську чи англійську мову.