Eurabota - работа в Европе
Статьи

Бізнес в Фінляндії


Фінляндія - це скандинавська країна на півночі Європи з помірно холодним кліматом. Член ЄС з 1995 року. Залишивши в минулому масштабну залежність від сфери лісового господарства і взявши курс на всебічний індустріальний розвиток економіки, Фінляндія зуміла стати однією з кращих країн Європи, з високим рівнем життя населення.

Бізнес-імміграція до Фінляндії - це відмінний шанс інтегруватися в європейське суспільство і переїхати за кордон на постійне місце проживання. До того ж, якщо врахувати негативні тенденції 2015-2016 років, пов'язані з міграційною кризою і зростанням політичної напруженості, то в порівнянні з іншими країнами, бізнес у Фінляндії - це найбільш прийнятний варіант для українських людей.

бізнес в Фінляндії

Адже до 1917 року Фінляндія входила до складу Російської імперії, і навіть сьогодні ділові та культурні зв'язки оцінюються досить позитивно. Російську мову на фінських вулицях можна почути досить часто. Крім економічних факторів, в країні є привітним відсутність корупції, висока якість освіти в фінських вузах та рівень соціального забезпечення населення. У цій статті відповімо на питання як відкрити бізнес у Фінляндії жителю країн СНД, зокрема українцю.

ЗМІСТ

 1. Як відкрити бізнес у Фінляндії
 2. Реєстрація компанії в Фінляндії
 3. Форми власності для бізнесу в Фінляндії
 4. Податки в Фінляндії в 2017 році
 5. Популярні напрямки для бізнесу в Фінляндії
 6. Бізнес-віза до Фінляндії

Як відкрити бізнес у Фінляндії

У щорічному рейтингу агентства D O I N G B U S I N E S S 2017, суть якого полягає в порівнянні 190 країн світу за доступністю відкриття бізнесу і найбільш сприятливим умовам його ведення, Фінляндія зайняла 13-е місце. А серед європейських держав - це 7-е місце, після сусідів по регіону, Норвегії та Швеції.

Більше ніж 90% підприємницького середовища Фінляндії представлені дрібним бізнесом. Це понад 250 тисяч підприємств, з яких близько 6,5 тисячі відкриті іноземцями. Будь-яких законодавчих обмежень на ведення бізнесу в Фінляндії для громадян інших країн немає.

Єдине обмеження для жителів країн СНД, які бажають відкрити фірму - це необхідність отримання спеціального дозволу на перебування в Фінляндії як працівник або підприємець. Наявність у власності акцій фінської компанії не дозволить отримати бізнес-візу.

Оптимальний варіант - це офіційне працевлаштування у власній фірмі в Фінляндії й на цій підставі отримання дозволу. Відповідне прохання потрібно подати через фінське Консульство в своїй країні. Якщо складений бізнес-план вважатимуть рентабельним і у кандидата достатньо коштів на його втілення, то Міграційна служба Фінляндії видасть іноземцю дозвіл на перебування (вид на проживання) терміном на 1 рік, з правом подальшого продовження.

У разі успішної діяльності компанії через 4 роки можна подати заявку на ПМП. Якщо в складі засновників фірми не буде жодного громадянина Фінляндії чи країни-члена Європейської економічної зони (ЄЕЗ), то знадобиться дозвіл Головного управління по патентах і реєстрацій (ГУПР).

Для підприємців-початківців у країні вже понад 20 років функціонують консультаційні організації (Бюро ТЕ і Центри ELY), де можна пройти спеціальні курси з ведення бізнесу в Фінляндії. При наявності гарної бізнес-ідеї та досвіду підприємництва можна спробувати отримати державну допомогу на покриття фінансових витрат, яка досягає до 70-80% від суми необхідних інвестицій. І останнє, що потрібно обов'язково врахувати для ефективного ведення бізнесу в Фінляндії - це мовний бар'єр і ментальні відмінності. Без цього не обійтися ні в одній країні.

Вартість і процедура реєстрації компанії в Фінляндії

Процедура реєстрації компанії

1. Підготовка та реєстрація установчих та статутних документів.

2. Відкриття банківського рахунку компанії й оплата статутного капіталу.

3. Реєстрація в Торговому реєстрі. Залежно від форми власності стягується плата, максимум 380 євро. По цій же заяві відбувається реєстрація в податковому управлінні та регістрі роботодавців.

Є можливість провести всю процедуру онлайн. Після цього компанії присвоюється ідентифікаційний код, що дозволить використовувати банківські рахунки фірми до закінчення процедури реєстрації.

4. Оформлення найманих працівників в системі страхування: пенсійне, від нещасних випадків, по безробіттю, медичне.

Важливо. Особливу увагу потрібно приділити вибору унікальної назви компанії, також для підвищення ефективності маркетингової стратегії дозволяється реєстрація допоміжної назви.

Щоб уникнути проблем з перевірними органами та з метою підвищення довіри з боку бізнес партнерів при реєстрації в Торговому реєстрі необхідно вказати конкретну сферу діяльності компанії. Для дотримання податкового та бухгалтерського законодавства знадобиться найняти хорошого фахівця серед місцевих громадян або звернутися в спеціалізоване бухгалтерське бюро.

Форми власності для бізнесу в Фінляндії

Залежно від виду діяльності та цілей компанії у Фінляндії достатній вибір форм власності для ведення бізнесу. Найпопулярнішою в Європі форми у вигляді ТОВ у Фінляндії немає. Як аналог розглядається Акціонерне товариство.

Найбільш популярні форми власності

Приватний підприємець (Tmi). Ця форма доступна для громадян країн, що входять до ЄЕЗ. В іншому випадку потрібен дозвіл від ГУПР. Як показує практика отримати дозвіл досить не просто. Вести бізнес можна на індивідуальній або комерційній основі.

Відмінність полягає в тому, що приватний підприємець працює самостійно без залучення найманих працівників та за спрощеною системою бухгалтерського обліку. Будь-який вид приватного підприємництва звільняється від аудиторських перевірок, а власник відповідає за фінансові зобов'язання всім своїм майном. Вартість реєстрації близько 105 євро.

Акціонерне товариство (Oy). Зареєструвати компанію можуть іноземці в незалежності від країни проживання, але один із засновників повинен мати постійне місце проживання в країні яка входить до ЄЕЗ. В іншому випадку для всіх учасників буде потрібен дозвіл від ГУПР. Мінімальна сума статутного капіталу - 2500 євро.

Відповідальність за зобов'язаннями фірми в рамках вкладених коштів. Вартість реєстрації - 380 євро. Акціонерне товариство - це єдиний вид компанії, яку можна зареєструвати на одну особу. Як резервного співзасновника можна призначити когось із членів сім'ї. Крім тог, у Фінляндії можна зареєструвати Командитне товариство, Кооператив і філію іноземної компанії.

Податки в Фінляндії в 2017 році

Процентні ставки податків у Фінляндії залежать від форми власності для ведення бізнесу. Податок на прибуток стягується у вигляді авансових платежів та якщо буде потрібно в кінці звітного періоду виплачується залишок. ПДВ утримується щомісячно за фактом здійснення угоди, не залежно від форми власності.

Ставки основних податків у Фінляндії в 2017 році

Ставки основних податків

Корпоративний податок на прибуток - 20%

ПДВ:

 • Загальна ставка - 24%
 • Знижені ставки 14% (харчі, послуги громадського харчування) і 10% (книги, фармацевтична продукція, деякі види послуг)

Крім того, у Фінляндії стягується податок з доходів акціонерів, приватних підприємців та командитних товариств. Доходи поділяються на трудові та капітальні. У першому випадку застосовується прогресивна ставка податку, чим вищий дохід тим більше ставка. Ставка податку на прибуток з капітальних доходів:

30%, якщо доходи не перевищують 30 тисяч євро

33%, якщо доходи вище 30 тисяч євро

Прибутковий податок - прогресивна ставка в залежності від річного доходу:

 • Від 16,9 до 25,3 тисячі євро - 6,25%
 • Від 25,3 до 41,2 тисячі євро - 17,5%
 • Від 41,2 до 73,1 тисячі євро - 21,5%
 • Понад 73,1 тисячі євро - 31,5%

Популярні напрямки для бізнесу в Фінляндії

При виборі сфери діяльності Фінляндія надає повну свободу вибору, головне дотримуватися закону. Єдине, що потрібно врахувати - це необхідність оформлення ліцензій на деякі види бізнесу. Наприклад, на ресторанний бізнес, торгівлю зброєю, медикаментами, приватну медицину.

Серед популярних напрямків для бізнесу в Фінляндії можна виділити роздрібну торгівлю, стрімко розвивається ринок IT-послуг, сектор туризму, охорона здоров'я, сфера виробництва та інноваційні технології, з розвитку яких країна займає одне з провідних місць в світі. При наявності достатніх коштів можна купити готовий бізнес у Фінляндії та продовжити його розвиток.

Бізнес-віза до Фінляндії

Для здійснення підприємницької діяльності в Фінляндії необхідно отримати бізнес-візу. Відповідна заява подається особисто в Консульство Фінляндії в своїй країні.

Документи на бізнес-візу до Фінляндії у 2017 році

Документи
 1. Анкета на візу.
 2. Кольорова фотографія (47x36 мм), зроблена не пізніше 6 місяців.
 3. Медична страховка, дійсна на території всіх країн шенгенської угоди, з покриттям в 30 тисяч євро.
 4. Копії всіх сторінок громадянського паспорта.
 5. Закордонний паспорт, виданий не пізніше 10 років.
 6. Підтвердження фінансової спроможності (довідка з місця роботи, виписка з банку, гарантії третіх осіб).
 7. Офіційне підтвердження реєстрації бізнесу в Фінляндії або лист-запрошення від юридичної особи.

У деяких випадках співробітники Консульства Фінляндії можуть зажадати додаткову інформацію. Візовий збір складає 25,8 євро. Термін видачі фінської бізнес-візи 8-9 робочих днів.