Статьи

Бізнес в Болгарії


Комфортне розташування в південно-східній частині Європи, вихід до Чорного моря, членство в Європейському союзі - це декілька з небагатьох факторів, що сприяють припливу іноземних підприємців для ведення бізнесу в Болгарії.

Якщо говорити більш детально, то, наприклад, російських і українських бізнесменів приваблює доступ до європейських кредитів, низькі ставки податків і дешева робоча сила. При цьому цілком кваліфікована. Болгарські університети надають хорошу освіту, але знайти роботу в Болгарії не так-то просто.

Хоча Болгарія трохи відстає від інших країн ЄС, болгарська економіка досить стабільна, уряд дотримується планомірного курсу на розвиток ринкових відносин і впровадження ефективних реформ. Ментальна та культурна схожість Болгарії з країнами СНД робить процес адаптації більш гнучким і швидким.

Бізнес фото

Далі, дізнаємося як відкрити бізнес в Болгарії іноземцям, включаючи росіян, і ознайомимося з основними аспектами бізнес-імміграції в цю країну.

ЗМІСТ

 1. Як відкрити бізнес в Болгарії
 2. Бізнес-культура Болгарії
 3. Реєстрація компанії в Болгарії
 4. Фоми власності в Болгарії
 5. Податки в Болгарії в 2017 році
 6. Напрямки для бізнесу в Болгарії
 7. Бізнес-віза в Болгарію в 2017 році

Як відкрити бізнес в Болгарії

У більшості випадків місцеві влади не створюють перешкод, а, навпаки, заохочують відкриття бізнесу в Болгарії іноземцями. Громадяни країн СНД мають право зареєструвати власну компанію, причому як віддалено, так і на болгарській території. Для ведення бізнесу і проживання в Болгарії українцям буде потрібно отримати візу і вид на проживання. Якщо справи підуть успішно вже через 5 років з'явиться можливість подати заяву на болгарське громадянство.

Для відкриття довгострокової бізнес-візи (тип D) потрібно виконати певні умови. Наприклад, працевлаштувати в свою фірму не менше 10 місцевих жителів. Є варіанти законного обходу цієї вимоги. Припустимо, відкрити в Болгарії представництво іноземної компанії. У будь-якому випадку для пошуку оптимального способу бізнес-імміграції в Болгарію в залежності від конкретної ситуації варто провести консультації з досвідченими юристами або спеціальними посередницьких фірм.

Практично будь-який досвідчений підприємець знає, що успішний розвиток нової компанії, тим більше в чужій країні, залежить не тільки від суми інвестицій і стану економіки, а й від уміння вести ділові переговори та розуміти специфіку місцевої бізнес-культури. Це дозволяє заводити потрібні зв'язки й просувати свою продукцію на ринку. Болгарія тут не виняток. Виділимо основні моменти.

Бізнес-культура Болгарії

Пунктуальність. Болгари в цьому відношенні досить вимогливі, зустрічі призначаються заздалегідь, запізнення вкрай небажані, максимум 10-15 хвилин. У непередбачених випадках обов'язково потрібно зателефонувати та вибачитися. Тому розраховувати час поїздки до пункту призначення краще з урахуванням специфіки міської інфраструктури. У Софії, можливо, доведеться скористатися метро замість автомобіля або таксі.

Дрес-код. Абсолютно немає ніяких відмінностей від більшості цивілізованих країн. Як для чоловіків, так і для жінок найкращім буде діловий костюм темних відтінків. Багато що звичайно залежить від сфери бізнесу, але відверті і яскраві вбрання однозначно носити не варто.

Мова і спілкування. Переважна більшість місцевих жителів, в тому числі підприємці, вважають за краще вести переговори на болгарському. Багато знають турецьку і румунську. Бізнесмени старшого віку володіють російською, молодші болгари вважають за краще вивчати англійську. Дуже цінуються особисті зустрічі та зоровий контакт. Звичайне рукостискання, обмін візитками вважається нормою. Не забувайте, що в Болгарії хитання головою вгору-вниз означає «ні», а з боку в бік «так».

Процедура і вартість реєстрації компанії в Болгарії

Процедура
 1. Вибір і резервування унікальної назви нової компанії. Перевірка в електронному реєстрі комерційного регістра. Вартість 25-50 болгарських лев (13-25 євро), в залежності від способу резервування (електронний чи паперовий.)
 2. Проведення обов'язкового установчого збору акціонерів. Нотаріальне завірення копії статуту, зразка підпису і спеціальної заяви генерального директора компанії, в якій підтверджується відсутність порушень закону Болгарії «Про торгівлю». Витрати на цьому етапі обмежуються кількома євро.
 3. Відкриття депозитного рахунку в місцевому банку і внесення мінімально встановленої суми статутного капіталу компанії. Вартість послуг банку до 10 євро.
 4. Реєстрація в комерційному регістрі Національного Агентства з торгівлі. Офіційні збори при подачі заяви в електронному вигляді складають 55 болгарських лев (близько 27 євро), в разі паперового носія - 110 лев (55 євро). Процедура займає до 4 днів.
 5. Подача документів до податкової служби та отримання свідоцтва платника податків. Процедура безкоштовна, але може розтягнутися до 12 днів.

Загальний термін реєстрації компанії в Болгарії займає не менше двох тижнів. З високою часткою ймовірності потрібно буде найняти місцевого юриста і бухгалтера. Більш детально з процедурою відкриття фірм різних форм власності та списком необхідних документів можна ознайомитися на офіційному інвестиційному порталі Болгарії – investbg.government.bg.

Фоми власності в Болгарії

Закордонним бізнесменам надається досить широкий вибір форм власності для відкриття компанії в Болгарії. Частка іноземного капіталу не має обмежень, аж до 100%. Головне, дотримуватися місцевих законів і справно платити податки. Коротко розглянемо найбільш популярні види компаній в Болгарії.

Товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ). Через мінімальні вимоги до статутного капіталу в розмірі 2-х болгарських лев і оптимальної структури управління, вважається найпоширенішою формою для компанії в Болгарії. Відповідальність власників акцій обмежується часткою внесків до статутного капіталу.

Управління здійснює директор, призначений загальними зборами акціонерів. Найбільш підходить для ведення малого та середнього бізнесу в Болгарії. Акції можуть передаватися у спадок, а у випадку з третіми особами, тільки після згоди загальних зборів.

Публічне акціонерне товариство (ПАТ). Вимоги до статутного капіталу - 50 тисяч лев (близько 25 тисяч євро) для закритих товариств, і 100 тисяч лев (близько 50 тисяч євро) для товариств відкритого типу. Акції останніх вільно продаються на фондових біржах. АТ більш підійде для великих підприємств, що знаходяться в управлінні декількох власників.

В структуру управління компанією призначається рада директорів і наглядова рада. Відповідальність за зобов'язання також поширюється і на майно власників фірми. Умови для передачі акцій відсутні.

Податки в Болгарії в 2017 році

Податки фото

Податкова політика Болгарії вважається однією з найпривабливіших в Європі з вельми низькими процентними ставками. В першу чергу, це стосується корпоративного податку на прибуток. Також, як і з більш ніж 60 країнами світу, Болгарією підписані угоди про уникнення подвійного оподаткування.

Ставки основних податків в Болгарії в 2017 році

 • Корпоративний податок на прибуток - 10%. У деяких випадках, наприклад, при здійсненні компанією діяльності в регіоні з високим рівнем безробіття (понад 35% або вище середнього показника по країні), надаються пільги аж до 100% від оподатковуваного прибутку. Також допомога надається фермерам і підприємствам, які наймають безробітних та інвалідів.
 • ПДВ. Основна ставка податку - 20%. Обов'язковій реєстрації як платника підлягають компанії з річним оборотом понад 50 тисяч болгарських лев. У деяких сферах, наприклад, при здачі спальних місць готелями або подібними установами, застосовується знижена ставка - 9%. Повністю звільняються від сплати ПДВ галузі міжнародних перевезень або компанії, що відправляють товари за межі ЄС.
 • Прибутковий податок - 10%.
 • Податок на дивіденди - 5%.

Перспективні напрямки для бізнесу в Болгарії

Найбільш популярними напрямками для відкриття бізнесу в Болгарії для українців традиційно вважаються область туризму і сільське господарство. В останні роки виділяються такі сектори, як IT, будівництво, логістика, сфера послуг і обслуговування. У будь-якому випадку знадобиться серйозний аналіз місцевого ринку і ретельний вибір регіону.

Сільське господарство. Сприятливий клімат, величезна площа родючих земель (близько половини території Болгарії), придатних для розвитку рослинництва і тваринництва, дешева та освічена робоча сила. Все це сприяють залученню іноземних інвестицій та зростання кількості компаній в сільськогосподарській галузі Болгарії. В основному вирощують перець, томати, кукурудзу, виноград, тютюн, пшеницю, картоплю. Займаються птахівництвом і бджільництвом.

Туризм. Чорноморське узбережжя, помірний клімат і багата природа приваблюють до країни велику кількість туристів з різних країн. Крім курортів на березі моря, в країні розвивається гірськолижний напрямок і культурний туризм, пов'язаний з відвідуванням історичних місць. Туристичний напрямок вважається досить популярним в іноземних бізнесменів.

Особливу увагу варто приділити ліцензіям і дозволам для деяких видів діяльності, краще заздалегідь провести необхідні консультації з місцевими фахівцями.

Багато підприємців вважають за краще купити готовий бізнес в Болгарії та продовжити його розвиток.

Бізнес-віза в Болгарію в 2017 році

Болгарія фото

Відкриття та ведення бізнесу в Болгарії найчастіше передбачає перебування на болгарській території значну кількість часу або переїзд в цю країну на постійне проживання. Для цього іноземцям з країн СНД, українцям і росіянам зокрема, знадобиться отримати бізнес-візу. З цією метою потрібно особисто звернутися в болгарське консульство у своїй країні, зібрати необхідні документи та пройти обов'язкову співбесіду.

Документи на бізнес-візу до Болгарії в 2017 році

 1. Заповнення заяви встановленої форми та анкети на візу.
 2. Закордонний паспорт і копії зазначених сторінок.
 3. Копії останніх болгарських і шенгенських віз.
 4. Кольорова фотографія (3,5x4,5 см).
 5. Достатні фінансові кошти для знаходження і життя в Болгарії.
 6. Медична страховка з сумою покриття не менше 30 тисяч євро.
 7. Довідка про відсутність судимості.
 8. Наявність місця для проживання в Болгарії (власність або оренда).
 9. Підтвердження наявності бізнесу в Болгарії.

В окремих випадках вимоги до документів можуть відрізнятися, співробітники Консульства Болгарії нададуть необхідну допомогу. Зазвичай термін видачі візи не перевищує 35 робочих днів.